W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie formalności pojawiają się podczas odbioru technicznego oraz jak wygląda odbiór domu.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórZe względu na duże znaczenie szczegółowego sprawdzenia domu podczas jego odbioru bardzo ważne jest właściwe przygotowanie się do niego. Co warto wiedzieć na temat odbioru domu od dewelopera oraz odbioru po zakończeniu prac ekipy budowlanej?
W przypadku samodzielnej budowy domu do nas należy obowiązek dopilnowania wszystkich kwestii formalnych, związanych z zakończeniem prac. W ciągu 14 dni od daty zakończenia budowy należy zgłosić ten fakt do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB) w określonej przepisami formie. Zgłoszenie powinno zawierać oryginał dziennika budowy, dokumentację powykonawczą, sporządzoną przez geodetę, protokoły sprawdzeń instalacji i przewodów kominowych oraz oświadczenie kierownika budowy odnośnie zgodności realizacji z projektem budowlanym, pozwoleniami oraz normami i przepisami, a także dotyczące doprowadzenia placu budowy do porządku.
Jeżeli urząd nie zgłosi uwag do złożonej dokumentacji w ciągu 21 dni od jej przekazania do PINB oznacza to, że zgłoszenie zostało przyjęte. Kolejnym krokiem jest złożenie do urzędu miasta lub gminy wniosku o nadanie naszej nieruchomości numeru porządkowego.
Jeżeli dom odbieramy od dewelopera, wówczas warto jest do odbioru odpowiednio się przygotować w oparciu o podpisaną umowę deweloperską, a w szczególności załączony do niej Standard wykończenia. Jest to ważne ze względu na konieczność sprawdzenia domu podczas odbioru między innymi pod kątem zgodności z dokumentacją umowną. Kolejną kwestią jest kontrola nieruchomości pod względem zgodności zrealizowanych prac z obowiązującymi przepisami i normami budowlanymi, a także sztuką budowlaną. Ponieważ wymaga to od osoby przeprowadzającej taką weryfikację posiadania specjalistycznej wiedzy, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o wsparcie w tym zakresie do doświadczonego inżyniera lub technika z firmy Odbiory Mieszkań. Będzie on w stanie, przy użyciu wysokiej klasy specjalistycznego sprzętu (w tym między innymi kamery termowizyjnej), zidentyfikować nawet najmniejszą usterkę lub nieprawidłowość. Co ważne, wszystkie stwierdzone podczas odbioru wady muszą zostać wpisane do protokołu odbioru, który następnie stanowi podstawę do dochodzenia od dewelopera ich naprawienia (w ciągu 30 dni od daty odbioru - dotyczy to usterek uznanych przez dewelopera).
W przypadku odbioru domu po remoncie od wykonawcy również konieczne jest sprawdzenie poprawności zrealizowanych prac w kontekście dokumentacji umownej (standard wykończenia coraz częściej jest podstawowym elementem umowy o prace budowlane) oraz w oparciu o obowiązujące regulacje prawne i normy.
Skorzystanie z oferowanej przez Odbiory Mieszkań usługi, polegającej na kompleksowym sprawdzeniu domu lub mieszkania po zakończonym remoncie, pozwoli między innymi na uniknięcie ponoszenia zbędnych kosztów, związanych z prowadzeniem napraw w przypadku stwierdzenia istnienia nieprawidłowości i wad już po odbiorze. W ramach przeglądu technicznego sprawdzane są podłogi, ściany, instalacje, piony, płaszczyzny, poziomy i kąty oraz liniowość gniazdek elektrycznych i włączników, a także zgodność realizacji z umową i jej załącznikami.
2024-06-04 (zaktualizowano: 2024-06-04)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.