Nabywcy przystępujący do procesu zakupu mieszkania zastanawiają się głównie nad ceną, lokalizacją i rozkładem lokalu. Niemniej nabycie nieruchomości to bardzo poważna sprawa, która wymaga sprawdzenia dużo większej ilości aspektów. Nie można kierować się wyłącznie impulsem i chęcią realizacji marzenia o swoich czterech kątach. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania oraz zakupu mieszkania, tak by uniknąć przyszłych kłopotów, to zapraszamy do dalszej lektury!
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePrzed zakupem mieszkania należy zweryfikować kilka kluczowych aspektów. Punktem wyjścia powinno być określenie budżetu i zorganizowanie niezbędnych środków finansowych. Poza ceną samej nieruchomości trzeba mieć w pamięci dodatkowe koszta, takie jak: koszt obsługi kredytu, koszt notariusza czy wydatki na wykończenie lokalu.
Tu należy sprawdzić zdolność kredytową, jeśli będziemy posiłkować się kredytem, bądź ocenić możliwość uwolnienia naszych oszczędności, np. zakończenie lokat, sprzedaż obecnego mieszkania. Warto również skonsultować finanse z doradcą finansowym, a jednocześnie rozpocząć analizę rynku nieruchomości. Przy okazji pierwszego rzutu okiem na rynek mieszkań, trzeba podjąć decyzję o zakupie mieszkania z rynku deweloperskiego, albo rynku wtórnego. Nowe mieszkania to nowoczesne budownictwo, łatwość aranżacji, lecz często dość odległa lokalizacja.
Mieszkanie z drugiej ręki to z kolei dobre położenie, aczkolwiek większy problem z przearanżowaniem lokalu. W obu przypadkach trzeba przeanalizować dokumentację prawną oraz stan techniczny mieszkania. Może się okazać, że zakup nieruchomości przysporzy nam niespodziewanych problemów, z których będzie trudno się wyplątać. W związku z tym analiza sytuacji dewelopera, treści umowy czy ustaleń wspólnoty mieszkaniowej to konieczność! Nie chcemy przecież dostać mieszkania ze współlokatorami, zaległościami czynszowymi, czy wręcz usłyszeć, że deweloper zbankrutował i nie dokończy budowy.
Nie można też ufać w zapewnienia sprzedającego związane z aspektami technicznymi. Wiele wad jest ukrytych, a ich koszta naprawy mogą być ogromne. Na rynku wtórnym nieraz instalacje są dość stare, a mieszkania mocno zniszczone przez poprzednich lokatorów. Z kolei w mieszkaniach deweloperskich problemem jest pośpiech w realizacji prac budowlanych, niedbałość i używanie najtańszych materiałów. Na ogół czym więcej rzeczy sprawdzimy przed zakupem, tym większa szansa na bezpieczną transakcję i uniknięcie problemów.
Jeśli zastanawiasz, co sprawdzić przed kupnem mieszkania w obszarze aspektów technicznych, to przychodzimy z pomocą! Przy mieszkaniu od dewelopera przeanalizuj przede wszystkim zgodność lokalu z normami budowlanymi, a także zawartym w prospekcie informacyjnym standardem deweloperskim. Poza tym przyjrzyj się zastosowanym materiałom, izolacji termicznej i jakości wykonania.
Przy weryfikacji stanu mieszkania należy także sprawdzić: równość podłogi, gładkość ścian, stolarkę okienną, drzwi wyjściowe oraz wszelkiego typu instalacje (wodno-kanalizacyjną, grzewczą, elektryczną czy wentylacyjną). Na rynku wtórnym dodatkowo powinno się ocenić możliwość oraz kosztowność przearanżowania mieszkania. Polecamy dopytać właściciela, które meble i sprzęty zostają, a które planuje zabrać ze sobą. Nie można również nie wspomnieć o przyjrzeniu się przynależnościom, czyli piwnicy, komórce lokatorskiej czy miejscu postojowemu bądź garażowi.
W obszarze zagadnień prawnych kluczowa jest weryfikacja Księgi Wieczystej mieszkania, którą można łatwo odszukać w Internecie. Tu na pytanie, co sprawdzić przed kupnem lokalu przede wszystkim podpowiadamy, że samego właściciela nieruchomości, a także rodzaj własności, co zawarte jest w Dziale II KW. Może się zdarzyć, że prowadzimy negocjacje z niewłaściwą osobą, lub sytuacja prawna mieszkania jest skomplikowana na tyle, że trudno będzie nam je kupić. W związku z tym nie można pominąć Działu III, gdzie opisano służebności, prawa osób trzecich oraz różnego rodzaju roszczenia. Co więcej, nabywca powinien zapoznać się też z Działem IV Księgi Wieczystej, w którym wskazane są ewentualne obciążenia hipoteczne na rzecz banku, Urzędu Skarbowego, albo indywidualnego pożyczkodawcy.
Notariusz jest osobą zaufania publicznego, która posiada uprawnieni do sporządzania aktów notarialnych i innych notarialnych czynności. Z racji swojej roli jest ważną postacią w trakcie procesu zakupu nieruchomości. Można powiedzieć, że jest gwarantem umowy kupna/sprzedaży. Weryfikuje on dane zawarte w umowie wraz z informacjami w Księdze Wieczystej, skupiając się na sprawdzeniu prawa własności, przedmiotu umowy oraz dopełnieniu wszelkich formalności. Mimo obecności notariusza należy, jednak mieć świadomość, że transakcja zakupu nie zawsze będzie w pełni bezpieczna. Dlatego też oferujemy skrupulatną analizę nie tylko Księgi Wieczystej i umowy, ale i innych istotnych dokumentów. Rzetelny audyt prawny pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby spowodować w przyszłości problemy finansowo-prawne, jak i techniczne. Nasi specjaliści od lat wspierają nabywców w audycie nieruchomości, umożliwiając spokojny i bezstresowy proces zakupu lokalu zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zapraszamy do kontaktu!
2023-06-06 (zaktualizowano: 2023-06-06)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.