W poniższym artykule wyjaśniamy, czy piwnica wlicza się w metraż mieszkania.
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcję
Wiele osób, decydując się na zakup mieszkania, zastanawia się, czy piwnica, jako jedna z przynależności, również wliczana jest w powierzchnię użytkową lokalu. Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna, ponieważ to wszystko zależy od celu, w jakim wskazywany jest metraż.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (1991 r.) mówi o tym, że na powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego, składa się także piwnica oraz wszystkie inne przynależne pomieszczenia, jednak jest tam umieszczony pewien wymóg. Otóż przestrzenie o wysokości powyżej 2,2 metra, są zapisywane w składzie powierzchni użytkowej w 100%, natomiast te pomiędzy 1,4-2,2 metra, są wpisywane tylko w 50%. Wychodzi więc na to, że jeśli piwnica jest zamieszczona jako przynależność w księdze wieczystej, to zostaje ona opodatkowana wraz z mieszkaniem. Inne ustawy (o podatku od spadków i darowizn oraz o ochronie praw lokatorów) mówią jednak, że piwnica nie wlicza się do metrażu.
Trudno jest więc zrozumieć, w jaki sposób liczony jest metraż i jak zweryfikować, czy to, co dostajesz, jest zgodne z ustaleniami. Ustawa deweloperska i Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 2012 roku mówi o tym, że we wszystkich budynkach, których wniosek o pozwolenie na budowę wniesiono po 29 kwietnia 2012 roku, powierzchnia mieszkań liczona jest zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997. Według niej pomiar powierzchni użytkowej lokalu przeprowadza się od powierzchni wykończonych ścian, a co za tym idzie, metraż pod ściankami działowymi nie wlicza się do przestrzeni użytkowej. Jeśli chodzi o mieszkania powstałe wcześniej, stosuje się dwie normy: PN-70/B-02365 i PN-ISO 9836:1997.
Jeżeli chodzi o zakup mieszkania, szczególnie na rynku wtórnym, trzeba być ostrożnym. Często można spotkać się z ogłoszeniami, w których oferowana powierzchnia mieszkania, zawiera także piwnicę. Oczywiście zazwyczaj takie przynależności są niewielkie, więc jest to kwestia kilku metrów kwadratowych, jednak przy małych metrażach to zauważalna różnica. Warto więc dopytać o to już podczas pierwszej rozmowy z właścicielem, a następnie sprawdzić zapisy w księdze wieczystej.
Obawiasz się, że samodzielnie nie uda Ci się zweryfikować metrażu mieszkania? Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści zrobią to za Ciebie!
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.