Wyjaśniamy, jakie formalności czekają nabywców po odbiorze mieszkania.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórProtokół odbioru jest dokumentem sporządzanym w czasie odbioru technicznego mieszkania po zakończeniu prac budowlanych. Jest to lista kontrolna, na której znajdują się wszystkie wady i usterki lokalu (oraz ewentualnych przynależności). Protokół odbioru jest podpisywany przez dewelopera i nabywcę (pamiętaj: nie oznacza to, że deweloper zobowiązuje się automatycznie do naprawy usterek - zgodnie z prawem ma 14 dni na odniesienie się do wad, a ewentualne naprawy powinien wykonać w ciągu 30 dni od podpisania protokołu). Protokół zawiera również datę przeprowadzenia przeglądu lokalu. Podczas odbioru lokalu sprawdzany jest ogólny stan techniczny oraz zgodność z normami budowlanymi i umową deweloperską. Dlatego też przed przystąpieniem do odbioru dobrze jest przypomnieć sobie dokumentację od dewelopera.
Po odbiorze mieszkania czekają na nabywcę jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze powinny zostać przekazane klucze. Ustawa deweloperska milczy na temat momentu wydania kluczy (przekazanie kluczy nie jest tożsame z odbiorem technicznym ani przeniesieniem własności — jest przeniesieniem posiadania). W rzeczywistości klucze mogą zostać przekazane zaraz po odbiorze technicznym pod warunkiem, że umowa deweloperska mówi o tym wprost (czasami mówi o tym nie wprost, używając sformułowań „wydanie lokalu” lub „przejście opłat za media” - jest to jednak traktowane, jako przekazanie kluczy). Jeżeli umowa deweloperska milczy na temat wydania kluczy, to te nabywca otrzyma dopiero po podpisaniu umowy przenoszącej własność. W praktyce może to nastąpić nawet kilka miesięcy po odbiorze technicznym. Czasami umowa stanowi, że klucze zostaną po prostu przekazane w momencie podpisania umowy przenoszącej własność.
Jeżeli nabywca otrzyma klucze po odbiorze technicznym, to ostatnią formalnością jest podpisanie umowy przenoszącej własność. Nabywca i deweloper udają się do notariusza, gdzie podpisywany jest akt notarialny. Notariusz kieruje odpowiedni wniosek do sądu wieczystoksięgowego i ustanawia nabywcę nowym właścicielem lokalu. Jest to druga i ostatnia formalność z deweloperem po odbiorze mieszkania.
Po odbiorze trzeba jeszcze udać się do urzędu miasta albo gminy. Urząd albo gmina muszą zostać poinformowane o tym, że lokal ma nowego właściciela. Zgodnie z prawem każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek corocznie uiszczać podatek od nieruchomości. Dlatego też odpowiedni organ powinien znać dane właściciela mieszkania w celu wydania decyzji o jego wysokości.
Jeżeli nabywca wziął kredyt na zakup nieruchomości, niezbędna będzie wizyta w sądzie. W sądzie powinien zostać złożony wniosek o wpis obciążenia hipotecznego. Z naszego doświadczenia wynika, że na wpis do księgi wieczystej można czekać nawet kilka miesięcy. Z tego powodu najlepiej udać się do sądu od razu po podpisaniu umowy końcowej.
Po odbiorze i umowie końcowej należy podpisać umowy na zakup energii elektrycznej. Warto również zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia nieruchomości. Takie ubezpieczenie chroni mienie stałe, ruchome oraz stałe elementy mieszkania, a roczny koszt jest dosyć niski.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.