W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie formalności czekają na nas po zakupie mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Na kupno mieszkania składa się wiele ważnych czynności – od wzięcia kredytu (chyba że mieszkanie kupowane jest za gotówkę), przez podpisanie stosowanych umów, do odbioru gotowego lokalu. Na sam koniec nabywca musi załatwić pewne konieczne formalności. W związku, z jakimi formalnościami trzeba będzie po zakupie mieszkania udać się do urzędu miasta?
W ciągu czternastu dni od kupna mieszkania, nabywca ma obowiązek zgłosić ten fakt w urzędzie miasta. Należy pamiętać o tym terminie, ponieważ jego przekroczenie może skutkować nałożeniem nieprzyjemnych w skutkach kar administracyjnych. Razem ze zgłoszeniem nabycia lokalu nowy właściciel powinien złożyć również deklarację podatkową. Dzięki temu w dokumentach nieruchomości zostanie on wpisany jako płatnik podatków. Obowiązek ten dotyczy nie tylko kupna mieszkania. Kupno działki, domu, czy nawet gospodarstwa rolnego również związane są z koniecznością zgłoszenia do właściwego urzędu. Formalnością, która nie jest obowiązkowa, ale która również załatwiana jest w urzędzie miasta, jest zameldowanie się pod nowym adresem.
Zgłoszenie w urzędzie miasta to niestety nie wszystko. Kupno mieszkania zgłosić należy również w urzędzie skarbowym. Związane jest to z koniecznością opłacenia stosowanych podatków. Jeżeli mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, to nabywca będzie musiał opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych, który w skrócie nazywany jest podatkiem PCC. Jego wysokość wynosi 2% ceny sprzedaży lokalu. W niektórych (niestety nielicznych) sytuacjach podatek PCC nie jest naliczany. Należy do nich na przykład wykupienie mieszkania komunalnego przez jego lokatorów. Podatku tego nie muszą płacić osoby, które kupują mieszkania od dewelopera na rynku pierwotnym. Tutaj sprzedający opłaca podatek VAT, który wliczony jest w cenę nieruchomości. W nieco lepszej sytuacji są tu kupujące mieszkanie firmy, które VAT mogą sobie później odliczyć od należnego podatku.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.