Zakup domu najczęściej wiąże nas z bankiem mocniej niż małżeństwo. Bierzemy kredyt, aby pokryć różnicę w cenie domu, nic ponadto. Dlatego ważne jest, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się dodatkowych wydatków, w postaci generalnego remontu. Jak? Na przykład poprzez przegląd techniczny domu. W ten sposób sprawdzamy, czy kupowany dom jest w dobrym stanie. Inspekcję możemy zlecić fachowcom lub przeprowadzić samodzielnie. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, dobrze jest wiedzieć, co powinniśmy sprawdzić podczas inspekcji domu przed zakupem.
Inspekcja domu przed zakupem powinna obejmować wszystkie elementy konstrukcji budynku, jego wykończenia, jak i systemów, które są w nim zamontowane.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas inspekcji domu przed zakupem, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jego metraż. Czy powierzchnia domu z ogłoszenia zgadza się z powierzchnią rzeczywistą? W końcu płacimy za konkretną powierzchnię użytkową. A jeżeli jest mniejsza, to również cena powinna być mniejsza.
Często rozbieżności w metrażu występują w budynkach z poddaszem użytkowym. Sprzedający przy obliczeniach, nie uwzględnia skosów, które zabierają powierzchnię, lub liczą powierzchnię po zewnętrznej ścianie budynku, wliczając przy okazji tarasy lub loggie.
Zawilgocenia w domu są nie tylko defektem kosmetycznym, ale przede wszystkim poważnym problemem, który może prowadzić do uszkodzenia budynku, (np. odspojenia tynku), a także wpływać negatywnie na zdrowie domowników.
Dlatego podczas inspekcji domu przed zakupem, nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu poprawnego działania wentylacji. To wentylacja odpowiada za stałą wymianę powietrza w domu. Kratki wentylacyjne powinny być zamontowane przede wszystkim w łazience, kuchni i spiżarni.
Inspekcja ścian i tynków powinna polegać na sprawdzeniu, czy nie widać na nich pęknięć i widocznych rys. Jest to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Oczywiście ściany sprawdzamy tam, gdzie jest to możliwe. Jeżeli ściana w salonie została wyłożona kamieniem dekoracyjnym czy płytkami, to jej sprawdzenie nie będzie możliwe.
Sprawdzając podłogi, warto przyjrzeć się, czy panele, parkiety lub płytki nie uległy odkształceniu, lub pęknięciu. Może to świadczyć o niepoprawnie wykonanej wylewce. W takiej sytuacji nawet jeżeli wymienimy panele na nowe, to nienaprawiony problem będzie powracał.
Podczas inspekcji domu przed zakupem, zwróćmy szczególną uwagę także na stan okien i drzwi (szyby, uszczelki). Naturalne jest, że podczas użytkowania nieruchomości ulegają zużyciu. Nieprawidłowo zamontowane okna mogą odkształcać się na skutek zmian temperatur. W konsekwencji powstaną mostki termiczne, które będą generować wysokie rachunki za ogrzewanie. A wymiana całej stolarki okiennej wymaga znacznych nakładów finansowych. Warto mieć to na uwadze przed zakupem.
O ile sprawdzenie, jakiej jakości i klasy grzejniki czy kocioł zostały zamontowane w budynku, jest proste, to poprawność działania instalacji cieplnej czy wodno-kanalizacyjnej jest trudna do zweryfikowania samodzielnie. Problemy w ich funkcjonowaniu zazwyczaj wychodzą niespodziewanie. Czy można więc sprawdzić, czy działają poprawnie? Tak, jednak wymaga to on nas użycia kamery termowizyjnej.
Jeżeli zamierzamy kupić starszy dom, to bardzo ważne jest także sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej. Na przykład, czy wymaga całkowitej wymiany w najbliższym czasie, bo występują zwarcia lub czy wytrzyma podpięcie dodatkowych urządzeń? Dla nas jako kupującego oznaczałoby to konieczność przeprowadzenia generalnego remontu.
Podczas inspekcji domu przed zakupem należy zwrócić także uwagę na izolację termiczną budynku. Zarówno ścian zewnętrznych, jak i poddasza. Jest to jeden z tych elementów, które bezpośrednio przekładają się na wysokość naszych rachunków.
Jeżeli izolacja domu jest w złym stanie, została źle wykonana lub występują mostki termiczne, to ciepło będzie uciekać. A koszty użytkowania domu będą wysokie. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to sprzedającemu i negocjować obniżkę ceny, która pokryje poprawę lub uzupełnienie izolacji.
Gdy ocenimy już stan ścian zewnętrznych i elewacji, naszą uwagę powinniśmy przenieść na dach i sprawdzić, w jakim jest stanie? Czyli jaka jest kondycja więźby i poszycia dachowego (blachy, dachówek), na przykład, czy dachówki są popękane? A także czy obróbki blacharskie i rynny nadal spełniają swoją funkcję.
Aby inspekcja domu przed zakupem była kompletna, powinniśmy także sprawdzić stan architektury wokół domu. Na przykład altanę, garaż czy ogrodzenie. Te elementy również wpływają na użytkowanie nieruchomości i składają się na jej cenę.
Jeżeli inspekcję domu przed zakupem wykonuje dla nas specjalista, to wraz z oceną kondycji domu uzyskamy od niego szacunkowy koszt naprawy znalezionych wad i usterek. Możemy także sami wycenić ich wartość, kontaktując się z firmami budowlanymi lub sprawdzając w siebie.
Warto wykorzystać taką wycenę do negocjowania ceny ze sprzedającym. Pozwoli nam to, na zabezpieczenie środków na remont już po zakupie wymarzonego domu.
2023-07-19 (zaktualizowano: 2023-07-19)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.