W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda kupno mieszkania przez osobę fizyczną.
Potrzebujesz pomocy przy audycie nieruchomości?
Zakup mieszkania bądź domu wiąże się z ogromnym zobowiązaniem, jak i kosztami. Poza ceną podaną przez sprzedawcę należy wziąć pod uwagę także inne opłaty, typu koszty notarialne, podatek czy ubezpieczenie. W przypadku podatku od nieruchomości jego wysokość uzależniona jest od wielkości lokalu, jak i podmiotu od którego go nabywamy. I tak kupując mieszkanie od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, będzie obowiązywał nas podatek VAT.
Niemal zawsze nabywając nieruchomość z rynku pierwotnego, to właśnie ten rodzaj podatku dotyczy kupujących. Zwykle podatek VAT jest od razu wliczony przez dewelopera w cenę lokalu. Co więcej, nabywca poza jego opłaceniem, nie musi się przejmować jego rozliczeniem z urzędem skarbowym, gdyż leży to po stronie firmy deweloperskiej. Inaczej sytuacja wygląda, gdy osoba fizyczna kupuje lokal z rynku wtórnego. W takiej sytuacji zamiast podatku VAT będzie zobowiązana do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, tzw. podatku PCC.
Wysokość podatku VAT zależy od typu nieruchomości oraz jej metrażu. Lokale o powierzchni do 150 metrów kwadratowych obowiązuje podatek VAT w wysokości 8%, natomiast większe mieszkania (domy) objęte się stawką 23%.
Ponadto trzeba pamiętać, że nabywając dom z garażem, zostanie on objęty osobnym podatkiem, którego wysokość wynosi 23%. Poza tym możemy się spotkać z zakupem lokalu użytkowego, gdzie przedsiębiorca będzie stosował go wyłącznie na cele biznesowe, co wiąże się z prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z kolei nabywając lokal mieszkalny pojawiają się dwie sytuacje: przedsiębiorca kupuje lokal w celach mieszkaniowych, a także z powodu najmu, albo przedsiębiorca z góry zakłada wynajem krótkotrwały. I tak w pierwszej opcji przedsiębiorca zostanie zwolniony z VAT, natomiast w drugiej do takiego zwolnienie nie dojdzie.
Jeśli planujemy kupić mieszkanie na rynku wtórnym, jako osoba fizyczna, to zapłacimy tylko podatek dochodowy od potencjalnej różnicy pomiędzy kupnem a sprzedażą. Natomiast jeśli interesuje nas sprzedaż nieruchomości, to powinniśmy wiedzieć, że mamy możliwość zwolnienia z PIT, jeśli sprzedamy nieruchomość po upływie 5 lat od momentu kupna, lub jeśli sprzedamy mieszkanie wcześniej, niż po 5 latach od zakupu, ale dochód ze sprzedaży przeznaczymy na cele mieszkaniowe. Jeżeli nasza sprzedaż nieruchomości będzie miała charakter zbliżony do handlu nieruchomościami, to transakcje mogą zostać uznane za podlegające podatkowi VAT, co będzie wskazywało, że osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą.
2021-10-31 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz pomocy przy audycie nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.