Na rynku nieruchomości znajdują się między innymi mieszkania bezczynszowe. Łatwo domyślić się, że nie trzeba martwić się czynszem, ale nie zawsze będzie to idealne rozwiązanie. Pomimo wielu zalet trzeba liczyć się także z pewnymi wadami. Warto wobec tego dokładnie przeanalizować wszystkie argumenty, aby móc podjąć właściwą decyzję inwestycyjną. Pora dowiedzieć się nieco więcej na temat mieszkań bezczynszowych.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineOsoby decydujące się na zakup mieszkania mogą wybrać opcję czynszową lub bezczynszową. Właściciele nieruchomości pobierają czynsz w celu utrzymania budynku. Pieniądze są przeznaczone na prace remontowe, wywóz nieczystości, ogrzewanie, utrzymanie części wspólnych i stanu techniczny obiektu. Innym rozwiązaniem będzie mieszkanie bezczynszowe.
W jego przypadku każdy lokator musi we własnym zakresie zajmować się między innymi odśnieżaniem podjazdu, pielęgnacją zieleni. Do obowiązków lokatorów należy utrzymanie nieruchomości wspólnej w dobrym stanie. Można wobec tego powiedzieć, że mieszkańcy prowadzą budynek samodzielnie. Oznacza to, że nie podlegają wspólnocie ani spółdzielni. Ma to oczywiście wiele zalet, ale też sporo wad.
Największą zaletą mieszkań bezczynszowych jest oczywiście brak czynszu. Można w ten sposób zaoszczędzić pieniądze. Obniżają się koszty miesięcznego utrzymania nieruchomości. W dłuższej perspektywie w portfelu pozostaje kilka tysięcy zł. Wiele osób docenia również możliwość uzyskania większego wpływu na części wspólne. Nikt nie może podjąć decyzji za wszystkich.
Nawet jeśli ma zostać pomalowana klatka schodowa, to wymaga to uzyskanie zgody przez poszczególnych mieszkańców. Nie sprawdzi się tutaj rozwiązanie typu: decyduje większość. Oczywiście nie zawsze będzie to zaleta. Problemy pojawiają się w przypadku braku dojścia do porozumienia między wszystkimi mieszkańcami.
Mieszkanie bezczynszowe ma wady, czasem trzeba liczyć się z wyższymi kosztami niż w przypadku lokalu, w którym opłaca się czynsz. Spore wydatki pojawiają się w momencie wystąpienia konieczności przeprowadzenia remontów części wspólnych. Wszyscy muszą się złożyć na przykładowo na pomalowanie klatki schodowej. Różnie bywa także z relacjami sąsiedzkimi.
Mogą wystąpić niedomówienia odnośnie do utrzymywania czystości w częściach wspólnych. Wszyscy odpowiadają za zarządzanie budynkiem wspólnym. Pojawia się między innymi obowiązek sprawdzania stanu technicznego nieruchomości. Budynek mieszkalny wymaga stałych nakładów finansowych, trzeba inwestować w utrzymanie go w dobrej kondycji. Nie ma też pewności, czy sąsiad będzie sumiennie wywiązywać się z nałożonych na niego obowiązków.
Jeśli ktoś decyduje się na mieszkanie bezczynszowe, to powinien mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Znaczenie ma rok budowy nieruchomości. Im starsza, tym pochłania więcej pieniędzy. Kilkudziesięcioletni budynek jest zwykle w gorszym stanie, konieczne staje się wobec tego ponoszenie wyższych kosztów związanych z utrzymaniem go. Niezbędne stają się rozmaite remonty. Środki finansowe są potrzebne na sprawy dotyczące przykładowo ocieplenia elewacji, wymienienia balkonów, uszczelnienia dachu. Niestety w przypadku wielomieszkaniowego obiektu trzeba się liczyć ze sporymi kosztami, sięgającymi setek tysięcy złotych.
Płacić muszą za to oczywiście mieszkańcy, bez wyjątków. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług fachowca przy ocenie stanu technicznego nieruchomości. Wykryje on także rozmaite usterki, które łatwo przeoczyć przy samodzielnych oględzinach. Jako że używane mieszkania mają zwykle sporo wad, to warto pomyśleć o nieruchomości od dewelopera. Wiąże się to z wyższą ceną zakupu, ale przez wiele lat będzie można zapomnieć o konieczności ponoszenia sporych wydatków związanych z koniecznością przeprowadzenia remontów.
Mogłoby się wydawać, że skoro mieszkanie jest bezczynszowe, to nie będzie trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Niestety prawda wygląda inaczej. Można oczywiście liczyć na uzyskanie sporych oszczędności, zredukowanie ponoszonych wydatków, a nadal nie zabraknie też stałych opłat. Nikt nie będzie opłacać cudzych rachunków.
Trzeba wobec tego ponosić koszty związane ze zużyciem mediów. Problemem staje się także to, że opłaty nie dotyczą wyłącznie konkretnego mieszkania. Koszty utrzymania obejmują również części wspólne. Trzeba zapłacić za wywóz śmieci, internet, telewizję i szereg innych udogodnień. Częściami wspólnymi nieruchomości są klatki schodowe, ogród, altany itd. Wszystko to wymaga utrzymania, czyli pochłania coraz więcej pieniędzy.
2023-06-06 (zaktualizowano: 2023-06-06)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.