Ceny nieruchomości, a także koszty zaciągnięcia kredytu hipotetycznego osiągają najwyższe wartości w historii. Dlatego kupujący zastanawiają się, jak obniżyć cenę nieruchomości? Czy zawsze można negocjować cenę mieszkania lub domu? Jak przygotować się do takiej negocjacji? O ile można obniżyć cenę ofertową? Pytań dużo, dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na nie w dzisiejszym artykule.
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
W sieci możesz znaleźć mnóstwo różnych technik negocjacji. Wszystkie jednak sprowadzają się do znalezienia podstawy do negocjacji ceny mieszkania. Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności powinieneś przeprowadzić krótki research. Jak wybrane przez Ciebie mieszkanie i jego cena wypadają na tle innych ofert? Czy cena jest zawyżona? Czy mieszkanie ma widoczne wady, (na przykład lokalizację), które możesz wykorzystać, aby obniżyć jego cenę?
W kolejnym kroku sprawdź, jak długo mieszkanie lub dom jest wystawiony na sprzedaż. Im dłużej nie ma kupców, tym łatwiej będzie przekonać sprzedającego, aby obniżył cenę.
Podstawą do negocjacji ceny mieszkania jest jego stan techniczny i prawny. Nawet bardzo dobrze wyglądające mieszkanie może mieć ukryte wady. Warto, abyś umówił się ze sprzedającym na audyt techniczny. W ten sposób dowiesz się, jakie elementy instalacji będą wymagały remontu w niedalekiej przyszłości, więc zyskasz podstawę, aby obniżyć cenę.
Jeśli zamierzasz kupić mieszkanie za gotówkę, to Twoją kartą przetargową w negocjacjach ceny mieszkania może być szybkość sfinalizowania transakcji. Możesz zaproponować sprzedającemu niższą cenę i zagwarantować przelanie środków w ciągu kilku dni. Ten argument sprawdzi się, jeśli sprzedającemu zależy na czasie.
Przed przystąpieniem do negocjacji, warto, abyś orientował się w sytuacji społeczno-gospodarczej. Przykładowo, w wakacje 2023 r., wejdzie w życie Bezpieczny kredyt 2%. Zatem wielu chętnych, wstrzyma się z zakupem, aby skorzystać z programu. Jeśli chcesz kupić teraz mieszkanie, to możesz uświadomić sprzedającego, że warto z Tobą negocjować. W innym przypadku będzie musiał poczekać pół roku, zanim ponownie wzrośnie zainteresowanie zakupem nieruchomości.
Aby skutecznie negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym, warto oszacować, czy cena z oferty jest realna, czy raczej właściciel przeszacował jego wartość. Aby samodzielnie to ustalić, powinieneś wziąć pod uwagę kilka aspektów:
Im więcej podobnych ofert przejrzysz, tym lepsze porównanie uzyskasz. Jest to jednak bardzo czasochłonne zadanie. I czasami trudno samodzielnie określić znaczenie niektórych kryteriów.
Dlatego, jeśli jesteś zdecydowany na konkretne mieszkanie lub dom i chciałbyś jak najlepiej przygotować się do negocjacji, to możesz zlecić wykonanie operatu szacunkowego. Jest to oficjalny dokument, o określonej strukturze i zawartości informacji. Przygotowuje go rzeczoznawca majątkowy dla danej nieruchomości. Operat szacunkowy będzie Ci także potrzebny dla banku w celu obliczenia wysokości kredytu hipotecznego.
W wielu serwisach można przeczytać, że negocjacja ceny mieszkania i domu może przynieść oszczędność ok. 10%. Dzięki opracowaniom, które przygotowuje na przykład NBP, widać, że odchylenia między ceną ofertową a ceną transakcyjną, (czyli ceną końcową) mogą być znacznie większe. W 6 największych miastach wynoszą one od 5 do nawet 20%.
Oznacza to, że jako kupujący zawsze powinieneś negocjować cenę mieszkania. W ten sposób ograniczysz kwotę zaciągniętego kredytu lub zaoszczędzisz środki potrzebne na ewentualny remont.
Tabela 1. Średnie ceny transakcyjne i ofertowe w III kwartale 2022 r.
Podczas negocjacji ceny mieszkania, można uzyskać obniżenie ceny nawet o 20%. W przypadku pozostałych nieruchomości wygląda to podobnie. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe czynniki, które będą świadczyły o wartości nieruchomości, np. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego w przypadku chęci zakupu działki, czy uregulowane (a więc aktualne) granice działki w przypadku domu jednorodzinnego.
Negocjacje ceny mieszkania lub domu są naturalnym etapem w procesie zakupu i zawsze warto się ich podjąć ze sprzedającym. To jak dużo uda Ci się utargować, zależy od Twojego przygotowania. Najczęstszą przyczyną obniżenia ceny nieruchomości jest jej stan techniczny.
Dlatego przed zakupem warto przeprowadzić jej audyt techniczny. Mogą Ci w tym pomóc nasi inżynierowie. Dzięki znajomości norm i przepisów budowlanych wskażą wszystkie usterki, które w przyszłości mogą powodować konieczność przeprowadzenia kosztownych remontów. Dzięki temu poznasz kondycję mieszkania lub domu, który chcesz zakupić i zyskasz podstawę do obniżenia ceny przed sprzedającego.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.