W poniższym artykule ⭐ wyjaśniamy, jaka norma reguluje kąty ścian oraz jak można naprawić➡️ brak zachowania kątów prostych.➡️
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórFachowcy, którzy np. remontują nasze mieszkania, muszą respektować odpowiednie normy budowlane, które w łatwy sposób można później wyegzekwować, podczas sprawdzania takich prac przez Inżynierów. W poniższym artykule poruszamy temat dotyczący norm tynkarskich, a szczególnie normy na tynki gipsowe, czyli PN-B-10110 z 2005 roku. Tynki gipsowe są najczęściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Dzięki tej normie sprawdzimy, czy zachowano kąty proste, czy tynki są położone w sposób prawidłowy. Pojawią się również informacje dotyczące tego, jak sprawdzać tynki, jak powinny wyglądać oraz jakie są dopuszczalne odchyłki od tych norm.
Narzędzia, jakie będą nam potrzebne do sprawdzenia tynków, to na pewno poziomica, kątownik oraz szczelinomierz. Zagłębiając się jednak bardziej w szczegóły normy, to dopuszczalnymi odchyłkami będą:
Jeżeli zauważyliśmy problem dotyczący kątów ścian, to będziemy musieli to zgłosić i firma, która się tym zajmowała, będzie musiała je naprawić. Naprawienie będzie prawdopodobnie polegało na nałożeniu cienkiej warstwy wyrównującej na ścianę przy pomocy tynku gipsowego lub gładzi. Natomiast Jeśli kąt nie został zachowany przez nadmiar tynku, to można go zeszlifować, ale również wszelkie krzywizny, zgrubienia, braki możemy uzupełnić przy pomocy tynku.
Zwracają jednak uwagę na to jak te rzeczy zostaną naprawione, gdyż deweloperom często zdarza się naprawiać takie elementy niechlujnie, aby tylko były naruszone.
2021-08-12 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.