W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie normy regulują nam kwestie związane z tynkami.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiór!Myśląc o normach tynkarskich, głównie będziemy mieć z tyłu głowy tynki gipsowe, które są już praktycznie standardem w inwestycjach deweloperskich. W przypadku tynków gipsowych obowiązuje nas norma PN-B-10110:2005, która określa nam sposób odbioru takich tynków oraz tego jak one powinny wyglądać, w jaki sposób je nakładać itd. W przypadku tynków innych niż gipsowe, czyli np. cementowo-wapiennych, korzystamy z normy PN-B-70/B-10100.
Podczas sprawdzania tynku będziemy potrzebowali na pewno łaty 100 cm, kątownika budowlanego o ramionach 1 m oraz szczelinomierza klinowego. Tynki sprawdzamy pod kątem ich barwy, struktury, muszą być one jednolite oraz nie mogą być zarysowane, spękane. Grubość tynku powinna być nie mniejsza niż 2 mm, a nie większa niż 15 mm, a podłoże pod tynk powinno być równe, mocne, stabilne oraz jednorodne.
Takie sprawdzanie przeprowadzamy z odległości około 2 m, bez sztucznego oświetlenia.
Dopuszczalnymi odchyłkami w normie PN-B-10110:2005 są w przypadku:
W przypadku normy PN-B-70/B-10100 odchyłki prezentują się następująco:
Wilgotność tynku możemy wykryć przy pomocy kamery termowizyjnej, która jest precyzyjnym urządzeniem lokalizującym niewidoczne dla oka zawilgocenia. Jeśli nie mamy bezpośredniego dostępu do kamery, to możemy z łatwością skorzystać z usługi firmy, która oferuje wykonanie badania termowizyjnego. Jeżeli zawilgocenia na ścianie są widoczne, to niech to nie uśpi naszej czujności, gdyż w innych miejscach również może pojawić się zawilgocenie, które nie będzie możliwe do wykrycia organoleptycznie. Podczas badania termowizyjnego można również skorzystać z wilgotnościomierza cyfrowego, który potwierdzi wykrycie zawilgocenia.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiór!Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.