W poniższym artykule wyjaśniamy, jak dokonać pomiaru wilgotności ścian oraz jakie mamy normy.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPomiar wilgotności ścian, to pomiar najczęściej wykonywany w trakcie budowy domów/ mieszkań. Wykonanie tego pomiaru jest konieczne, gdyż nadmiar wody może być bardzo szkodliwy i może przyczyniać się do opóźnienia prac budowlanych/wykończeniowych. Dopuszczalna wilgotność ścian, będzie uzależniona od rodzaju materiału znajdującego się na ścianach. Takimi umownymi zakresami dopuszczalnej wilgotności będą:
Wilgotność podłoża nie powinna być większa od niżej podanych wartości, w zależności od rodzaju podłoża:
Badanie wykonują odpowiednio wykwalifikowani fachowcy tak zwaną metodą karbidową, czyli pobierają próbki z murów. Tych próbek jest najczęściej od 6 do 10, a cały proces pobierania próbek nie jest skomplikowany. Koszt takiej jednej próbki wynosi od 50 do 150 zł. Możemy również sprawdzić wilgotność ścian za pomocą wilgotnościomierza.
Jeżeli wilgotność ścian przekroczy dany procent, będziemy musieli przeprowadzić osuszanie ścian za pomocą np. nagrzewnic, umieszczonych w zawilgoconych pomieszczeniach, które odparowują wilgoć. Jednakże zanim zaczniemy osuszanie, musimy sprawdzić, czy problem nie leży głębiej, to znaczy w izolacji poziomej, która chroni dom przed wilgocią.
Ściany możemy również pozostawić do wyschnięcia samodzielnego, ale ten proces na pewno będzie dużo dłuższy oraz nie jest do końca zalecany, gdyż może potrwać nawet do roku. Natomiast proces mechanicznego osuszania zwykle trwa od 10 do 20 dni.
Jak wcześniej wspominaliśmy, usunięcie wilgoci jest konieczne, gdyż może powodować wiele szkód ze zdrowiem, ale również w budynku. Takie zawilgocenie ścian może przyczyniać się do utraty ciepła w pomieszczeniach, do degradacji użytych materiałów. Zawilgocone ściany są również doskonałym miejscem do powstawania pleśni i grzybów, które szkodzą bezpośrednio naszemu zdrowiu, np. powstają choroby układu oddechowego, czy stawów.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.