W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda odbiór części wspólnych od dewelopera.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórStandardem staje się kompleksowe sprawdzenie zakupionego od dewelopera mieszkania, podczas jego odbioru, często z pomocą doświadczonego inżyniera. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku części wspólnych budynku, które rzadko takiej kontroli podlegają.
Jeżeli z własnością nabywanego mieszkania jest związany udział w części wspólnej w postaci prawa do wyłącznego korzystania na przykład z komórki lokatorskiej lub miejsca postojowego, wówczas przynależności również powinny zostać sprawdzone pod względem technicznym podczas odbioru. Jednak nie jest do końca jasne, kto powinien sprawdzić pozostałe części wspólne budynku, takie jak klatki schodowe, garaże podziemne, strychy lub altany śmietnikowe. Ich sprawdzenie jest równie ważne, jak weryfikacja poprawności realizacji prac w lokalu. Części wspólne sprawdzane są jedynie przez nadzór budowlany przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji. Można też liczyć na to, że sam deweloper dokładnie skontroluje prace, zrealizowane przez generalnego wykonawcę, ale w oparciu o wiedzę na temat ilości usterek stwierdzanych w mieszkaniach można przyjąć, że części wspólne mogą być tak samo usterkowe.
Przeprowadzenie kontroli stanu technicznego części wspólnych budynku powinni zlecić właściciele mieszkań, ponieważ to w ich interesie leży zidentyfikowanie istniejących wad - dzięki temu za ich naprawę odpowiedzialny będzie deweloper, a wspólnota, już po jej ukonstytuowaniu, nie będzie zmuszona radzić sobie we własnym zakresie z istniejącymi usterkami.
Firma Odbiory mieszkań, której inżynierowie zajmują się również odbiorami części wspólnych, ze swoją ofertą w tym zakresie stara się dotrzeć do grup mieszkańców, tworzonych na Facebooku, przygotowując atrakcyjne oferty dla grup. Zlecenie sprawdzenia części wspólnych na etapie, kiedy jeszcze nie zawiązała się wspólnota, wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów indywidualnie przez mieszkańców. Założyć jednak można, że wspólnota już po ukonstytuowaniu się, rozliczy się w tym zakresie z właścicielami mieszkań.
Alternatywnym rozwiązaniem jest domaganie się później, już po zawiązaniu się wspólnoty, skontrolowania części wspólnych na podstawie rękojmi. Są one objęte pięcioletnią rękojmią na nieruchomości i dwuletnią na ruchomości. W celu skorzystania z tego uprawnienia najlepszym wyjściem jest scedowanie uprawnień poszczególnych właścicieli mieszkań na wspólnotę mieszkaniową, co umożliwi jej dochodzenie od dewelopera praw na podstawie rękojmi za wady budynku.
W przypadku części wspólnych, przeznaczonych do wyłącznego korzystania, właściciel mieszkania występuje z roszczeniem do dewelopera indywidualnie.
2021-07-15 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.