W poniższym artykule wyjaśniamy, jak przygotować się do odbioru mieszkania.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineZgodnie z tzw. Ustawą deweloperską, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie przeprowadzany jest odbiór techniczny mieszkania. Odbiór polega na sprawdzeniu lokalu oraz spisaniu wad i usterek w protokole odbioru. W czasie odbioru lokalu sprawdzane są tynki, posadzki, wylewki, instalacje, przynależności, metraż, okna, parapety i balkony.
W praktyce porównuje się czy lokal został zbudowany zgodnie z umową deweloperską oraz załącznikami: przede wszystkim standardem wykończenia, rzutami architektonicznymi/projektowymi i prospektem informacyjnym.
Oprócz porównania stanu lokalu z dokumentacją od dewelopera sprawdza się zgodność z normami budowlanymi, tzw. Polskimi Normami oraz z ogólną sztuką budowlaną. Przed przystąpieniem do odbioru należy jeszcze raz dokładnie przejrzeć dokumenty od dewelopera i nie zapomnieć zabrać ich ze sobą w dniu spotkania w mieszkaniu. Aby nie pogubić się w gąszczu informacji, dobrze jest sporządzić własną listę kontrolną i “odhaczać” kolejne etapy przed i po odbiorze lokalu.
Dokonując odbioru technicznego, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Nie wystarczy “rzucić okiem” na lokal i stwierdzić, że skoro nie ma poważnych pęknięć i niedociągnięć, to wszystko jest w porządku. Wiele wad nie widać na pierwszy rzut oka. Udając się na odbiór, dobrze jest zabrać ze sobą, chociaż podstawowy sprzęt. Przy pomocy łaty sprawdzimy, czy tynki i wylewki nie zawierają odchyłek od płaszczyzny. Przykładając kątownik, dowiemy się, czy na styku dwóch powierzchni występuje kąt prosty. Podstawą jest też sprawdzenie powierzchni mieszkania. W praktyce może się okazać, że lokal jest trochę mniejszy od tego zadeklarowanego przez dewelopera po pomiarach powykonawczych, a to może stanowić podstawę do obniżenia ostatecznej ceny. Nabywca powinien też zwrócić uwagę na okna i parapety.
Należy sprawdzić, czy okna są prawidłowo osadzone oraz ich szczelność. Okna mogą też być porysowane. Rysy sprawdzimy, patrząc na okno z odległości 1-2 metrów. Jeżeli takie znajdziemy, mamy prawo żądać wymiany wadliwego okna.
Rynek pierwotny przeżywa obecnie boom budowlany. Deweloperzy budują dużo i w pośpiechu. Brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Dla nabywcy lokalu od dewelopera oznacza to duże prawdopodobieństwo wystąpienia wad i usterek. Z naszego doświadczenia wynika, że w prawie każdym lokalu, znajdowane są mniejsze lub większe usterki. Na szczęście tzw. Ustawa deweloperska gwarantuje prawo do odbioru technicznego i naprawy usterek przez dewelopera. Niestety nie każdy zna normy budowlane i potrafi posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Dlatego też rekomendujemy przeprowadzić odbiór techniczny ze specjalistą: inżynierem lub inspektorem budowlanym. Nasi pracownicy przeprowadzili setki odbiorów i działają na terenie całej Polski. Na odbiór przyjeżdżają w pełni przygotowani. Najpierw zapoznają się z dokumentacją od dewelopera (o którą prosimy po zamówieniu usługi). Następnie zabierają ze sobą przepisowy sprzęt i spotykają się przed odbiorem, dzwoniąc do klienta.
Odbiór przeprowadzany jest przy pomocy podstawowych narzędzi: np. łata, kątownik, miara. Oprócz tego inżynier jest wyposażony w bardziej profesjonalny sprzęt: dalmierz laserowy, pirometr, kamerę termowizyjną, a nawet laser krzyżowy. Nawet 90 proc. wad nie jest widoczna gołym okiem. Dlatego sprawdzenie lokalu przy pomocy doświadczonego specjalisty i z użyciem przepisowego sprzętu gwarantuje dokładne przeprowadzenie odbioru technicznego i wytknięcie deweloperowi niedociągnięć w lokalu. Koszt wynajęcia specjalisty nie jest duży, a potencjalne wady mogą kosztować wiele pieniędzy. Dla nabywcy oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy.
2022-01-23 (zaktualizowano: 2022-01-23)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.