W artykule wyjaśniamy, czym jest pełnomocnictwo do odbioru mieszkania oraz co powinno zawierać takie upoważnienie.
Na zaproszenie na odbiór zakupionego mieszkania kupujący czasem czekają kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt miesięcy. Mimo wszystko może się zdarzyć, że kiedy nadejdzie ten długo oczekiwany dzień, nasze plany nie pozwolą nam na stawienie się na odbiorze w terminie wskazanym przez dewelopera. W takiej sytuacji warto skorzystać z możliwości upoważnienia kogoś innego do odebrania mieszkania w naszym imieniu.
Zgodnie z ustawą deweloperską nabywca ma zarówno możliwość udzielenia pełnomocnictwa do odebrania mieszkania lub domu osobie trzeciej, jak i zaproszenia na odbiór pomocnika, nawet jeżeli przeprowadzamy go osobiście. Jedyne ograniczenie, nałożone przez ustawę deweloperską w tym zakresie, sformułowane jest w art. 27, ust. 2, mówiącym o tym, że „Odbiór (...) dokonywany jest w obecności nabywcy.”. Oznacza to, że nie może on być przeprowadzony jednostronnie, samodzielnie przez dewelopera.
Podczas odbioru zakupione od dewelopera mieszkanie powinno zostać sprawdzone zarówno pod kątem potencjalnych nieprawidłowości i wad, wynikających z niezgodności określonych parametrów z prawem budowlanym i obowiązującymi normami budowlanymi, jak i pod względem zgodności z dokumentacją projektową i umowną. Dlatego tak duże znaczenie ma kwestia zapewnienia sobie odpowiedniego wsparcia na ten czas, jeżeli sami nie posiadamy stosownej wiedzy.
W upoważnieniu powinny zostać zawarte podstawowe informacje, takie jak szczegółowe dane nabywcy oraz pełnomocnika, numer umowy, data i miejsce sporządzenia pełnomocnictwa. Na dokumencie muszą znaleźć się podpisy kupującego i osoby przez niego upoważnionej.
Należy pamiętać o zabraniu na odbiór dokumentu tożsamości oraz właśnie pełnomocnictwa, o które na pewno poprosi przedstawiciel dewelopera. Dobrze jest też poinformować dewelopera wcześniej, że na odbiorze w naszym imieniu stawi się ktoś inny, ale nie jest to absolutnie konieczne.