W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego należy odebrać mieszkanie z wadami.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórJak wygląda odbiór mieszkania z wadami? Czy musimy podpisywać protokół odbioru, jeżeli odnaleźliśmy wady i usterki? Odpowiedzi na te pytania oraz inne znajdziesz w dalszej części artykułu.
Odbiór mieszkania, to czas, w którym deweloper zaprasza nas do mieszkania, gdzie wszelkie prace zostały już zakończone, a nabywca mieszkania może zweryfikować jego stan, czy jest zgodny z planem, z umową deweloperską, z normami budowlanymi. Podczas takiego odbioru sporządzony dostaje protokół odbioru. Protokół to bardzo ważny dokument, w którym musimy zawrzeć wszelkie nieprawidłowości, aby móc później domagać się od dewelopera ich naprawy. Nabywcy mieszkań często zastanawiają się, czy muszą podpisywać protokół odbioru, gdy odnaleźli jakieś wady i usterki. Taki protokół powinien być zawsze podpisany przez nabywcę, jak i dewelopera, gdyż jest to po prostu udokumentowanie tego, że ten odbiór techniczny się odbył. Dzięki temu, że zawrzemy wszystko w protokole odbioru, deweloper w ciągu 14 dni musi ustosunkować się do wykrytych wad oraz w ciągu 30 dni je naprawić. Dlatego tak ważne jest, aby wpisać wszystkie wady i usterki do protokołu. Pomimo tego, że możemy domagać się od dewelopera naprawy usterek w późniejszym czasie, to jednak może wystąpić problem taki, że po przeniesieniu własności na nabywcę i po oddaniu kluczy wykryjemy jakieś wady, to deweloper może powiedzieć, że te wady zostały już zrobione przez nas, gdyż on za to nie odpowiada. Dlatego zawsze warto ten protokół odbioru sporządzić dość precyzyjnie, a najlepiej, jeśli zająłby się tym jakiś specjalista.
Czy w przypadku odnalezienia wad i usterek w mieszkaniu możemy nie podpisywać umowy przenoszącej własność? Opcje mamy dwie. Jeżeli nie podpiszemy takiej umowy, to np. z umowy deweloperskiej może wynikać, że będziemy narażeni na jakieś kary umowne, gdyż termin podpisania umowy minie, a to, że podpiszemy umowę przenoszącą własność, nie jest równoważne z tym że zgadzamy się na pozostawienie wad i usterek w mieszkaniu. Jeżeli jesteśmy w sytuacji, że płatność ostatniej raty występuje po podpisaniu umowy przenoszącej własność, to wtedy warto zaczekać z podpisaniem umowy, zanim deweloper nie usunie wad i usterek. Wówczas będziemy mieli pretekst do tego, żeby dewelopera zmotywować do szybszej naprawy tych usterek.
Przypominamy jeszcze raz, że zanim przystąpimy do tego typu działań, musimy zweryfikować, czy w umowie deweloperskiej nie pojawiają się jakieś dodatkowe kary umowne za nieprzystąpienie do umowy przenoszącej własność.
2021-07-08 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.