W artykule wyjaśniamy, co dzieje się w przypadku opóźnienia odbioru mieszkania z winy dewelopera oraz jego niedotrzymania terminu umowy.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Odbiór mieszkania jest momentem, na który kupujący czekają z niecierpliwością- jest to często pierwsza okazja zobaczenia kupionego lokalu po jego ukończeniu. Czasem zdarza się jednak, że na odbiór musimy czekać dłużej, niż zostało to zapisane w umowie deweloperskiej.
Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji (a przed podpisaniem umowy przenoszącej własność) deweloper zaprasza kupujących do odebrania lokali. W umowie deweloperskiej mamy wskazane wszystkie najważniejsze terminy, w tym również datę odbioru (zazwyczaj deweloper zakłada ostrożnie najpóźniejszy termin, w praktyce może okazać się, że odbiór odbędzie się wcześniej).
Dla kupującego taki termin jest niezwykle ważny, chociażby ze względu na konieczność umówienia ekipy wykończeniowej lub wypowiedzenia umowy wynajmowanego mieszkania. W zależności od przebiegu budowy i tempa procedur administracyjnych zdarza się, że odbiór lokalu organizowany jest wcześniej, niż zakłada to umowa. Ale nie jest wcale rzadkością sytuacja, kiedy deweloper opóźnia się z przekazaniem mieszkania nabywcy.
W przypadku, kiedy odbiór mieszkania się opóźnia, najważniejsze jest zweryfikowanie ustaleń, zawartych w podpisanej przez nas umowie deweloperskiej. W praktyce rzadko zdarza się, by deweloper umieszczał w umowie zapisy, nakładające na niego kary umowne lub odsetki w przypadku opóźnień. Jeżeli zależy nam na takim zabezpieczeniu, trzeba podjąć stosowne kroki jeszcze na etapie negocjacji zapisów umownych. Jeżeli w naszej umowie nie ma mowy o karach lub odsetkach dla dewelopera, wówczas nie możemy liczyć na odszkodowanie za opóźniony odbiór.
Warto podkreślić, że w przypadku zastrzeżenia w umowie odsetek, maksymalna ich wysokość za opóźnienie nie może przekraczać w stosunku rocznym dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie - 14 proc.
Kary umowne za opóźnienia są jednymi z najczęściej zapisywanych w umowach deweloperskich. Ich wysokość zazwyczaj odpowiada wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie, a każdy dzień generuje w tej sytuacji dodatkowe koszty dla dewelopera, co stanowi dla niego motywację do przyspieszenia działania.
Jak więc widać, niezwykle ważne jest zawarcie w umowie deweloperskiej postanowień, służących ochronie naszych interesów. Dlatego wsparcie prawnika na etapie sprawdzania umowy jest kluczowe.
2023-11-30 (zaktualizowano: 2023-11-30)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.