W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy powinniśmy wykonać przegląd techniczny mieszkania przed kupnem.
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęZakup mieszkania dla siebie to niełatwe zadanie i należy solidnie się do tego przygotować. Kiedy już znajdziemy interesujący nas lokal, należy koniecznie pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. Wykonanie odpowiedniego przeglądu przed zakupem sprawi, że mieszkanie kupimy w sposób całkowicie bezpieczny i satysfakcjonujący. Na co zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania?
Kupno mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym rządzi się swoimi prawami. W obu przypadkach sprzedający (niezależnie, czy jest to deweloper, czy też poprzedni właściciel) będzie chciał jak najlepiej dany lokal zaprezentować. Można zatem spodziewać się, że włoży sporą pracę w to, by doprowadzić mieszkanie do jak najlepszego stanu. Przynajmniej wizualnie. Dlatego też mieszkaniu należy przyjrzeć się bardzo dokładnie, ponieważ pewne mankamenty mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy na ścianach mieszkania, ale również na zewnętrznych ścianach budynku nie są obecne zacieki wilgoci. Koniecznie powinno się też zwrócić uwagę na stan i szczelność okien – niedopatrzenia w tym zakresie mogą nas później sporo kosztować. Warto zastanowić się nad zaangażowaniem specjalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i będą w stanie wykryć mankamenty, nawet jeżeli zostały dobrze zamaskowane.
Oprócz samego mieszkania dobrze jest też zwrócić uwagę na całość budynku. Sprawdzenie mieszkania przed kupnem powinno więc obejmować również upewnienie się, czy instalacja wodna, gazowa i elektryczna jest w odpowiednio dobrym stanie. Dobrym pomysłem jest poznanie potencjalnych sąsiadów – to będzie miało duże znaczenie, zwłaszcza jeżeli kupujemy lokal dla siebie.
W przypadku mieszkań z rynku wtórnego należy koniecznie dokładnie zorientować się, jakiej wysokości są opłaty (spółdzielnia, podatki) i jak często są podnoszone. Osobną kwestią jest dokładne rozeznanie się w sytuacji prawnej lokalu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy nie ciąży na nim hipoteka, a także czy nie ma zameldowanych na pobyt stały lokatorów. Pierwszą informację uzyskać można przez wgląd do księgi wieczystej. Drugą – składając stosowny wniosek do urzędu gminy, bądź miasta.
2021-08-22 (zaktualizowano: 2021-08-22)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.