W poniższym artykule wyjaśniamy, jaka norma decyduje o odbiorze technicznym szyb.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPorysowane szyby w nowym mieszkaniu to nic miłego. Ważne jednak, aby takie wady odkryć już na etapie odbioru mieszkania, ponieważ to jedyny moment, w którym można zobowiązać dewelopera do ich zniwelowania. Istnieją jednak normy, które regulują to, jak duże uszkodzenia mogą posiadać okna. Co jest w nich zapisane?
Norma PN-EN 1279 „Szkło w budownictwie. Szyby zespolone izolacyjne” to ta, która reguluje kwestie okien w nowym budownictwie. Wśród jej zapisów znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego, kiedy możesz domagać się wymiany okien w swoim nowym mieszkaniu. Mówi ona m.in. o tym, że smugi, plamy i odciski, mogą pojawiać się na strefie brzegowej maksymalnie w ilości 1 szt., a w strefie głównej, nie dopuszcza się żadnych powyżej 17 mm. Oprócz tego wady punktowe większe niż 3 mm są niedopuszczalne w żadnej ze stref. Mniejsze wady punktowe (1-3 mm) są dopuszczalne w ilości 4 szt./m2 w strefie brzegowej i 2 szt./m2 w strefie głównej. Istotne jest także to, że rysy liniowe, dopuszcza się w strefie brzegowej, jednak nie mogą one przekraczać 30 mm. W strefie głównej nie mogą z kolei przekraczać 15 mm.
Sprawdzając szyby, musisz zrobić to bardzo dokładnie. Przede wszystkim przyjrzyj się z bliska czy nie zauważasz żadnych widocznych zarysowań. Jeśli okna są brudne, przetrzyj je miękką szmatką lub po proś o ich doczyszczenie dewelopera. Później oceń szyby z większej odległości (min. 2 metry). To szczególnie przydatne, jeśli odbioru mieszkania dokonujesz w słoneczny dzień, ponieważ wtedy lepiej widać wszelkie niedoskonałości. Poza stanem szyb warto także przeanalizować cały profil okienny. Jeżeli widzisz jakieś ubytki lub uszkodzenia na ramach albo źle zamontowane uszczelki, opisz to wszystko w protokole odbioru i umów się z deweloperem na naprawienie tych wad w określonym terminie. Również zawiasy i klamki powinny być solidnie umiejscowione. Okna muszą otwierać się cicho i lekko. Jeśli coś zgrzyta lub piszczy to znak, że z oknami jest jakiś problem. Ostatni krok to sprawdzenie szczelności okien. Można to zrobić za pomocą kamery termowizyjnej. Jeżeli problemy z oknami będą duże, a rysy czy wady punktowe będą przekraczać normy, deweloper będzie zobowiązany do wymiany okna lub okien. W przypadku niedoskonałości, które wpisują się w normy, może być trudniej z wyegzekwowaniem wymiany.
Jeśli obawiasz się samodzielnego odbioru nie tylko okien, ale i całego mieszkania, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci przeprowadzą proces za Ciebie!
2021-07-13 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.