Jesteś na etapie zakupu nieruchomości od dewelopera i chcesz sfinansować ją kredytem? A może zastanawiasz się, czy zapłacić za mieszkanie gotówką, czy jednak zdecydować się na kredyt? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wyglądają formalności przy takiej transakcji. Dzięki temu samodzielnie ocenisz czy jest to wyjście dla Ciebie!
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Zarezerwuj odbiórZnalezienie idealnego mieszkania jest trudnym zadaniem. Jednak to, że uda Ci się wyszukać wymarzoną nieruchomość, która satysfakcjonuje Cię pod kątem metrażu, lokalizacji i ceny, to dopiero początek drogi. Przede wszystkim w pierwszej kolejności potrzebna jest solidna analiza swojej sytuacji finansowej. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś w stanie opłacić całość gotówką, czy jednak musisz wspomóc się kredytem. Jeżeli stawiasz na tę drugą opcję, konieczne jest ocenienie nie tylko, jaki masz wkład własny i jaką wysokość raty możesz miesięcznie płacić w obecnych czasach. Niezwykle istotne jest także zwrócenie uwagi na Twoje perspektywy finansowe, a więc np. na to ile zarabiasz, czy szykuje Ci się awans lub, czy Twoja praca jest stabilna. Później konieczne będzie oszacowanie zdolności kredytowej. Możesz pójść z tą sprawą do doradcy kredytowego lub bezpośrednio do banku. Warto też na samym początku posiłkować się kalkulatorami internetowymi, które nie są bardzo dokładne, ale dają już jakąś wstępną informację.
Jeśli będziesz już pewien tego, że masz odpowiednią zdolność kredytową, możesz przejść do podpisania umowy. Wiele osób zaczyna od umowy rezerwacyjnej, gdzie deklaruje chęć zakupu danego mieszkania. Ze względu na to, że deweloper wycofuje w tym momencie ofertę i rezerwuje dla Ciebie mieszkania, jesteś zobowiązany do zapłaty zadatku lub zaliczki. Zaliczka jest zwykle zwrotna, chyba że w umowie zapisano inaczej, a zadatek nie.
Jeśli jednak od razu przechodzisz do podpisania umowy deweloperskiej, musisz wiedzieć kilka kwestii. Czym właściwie jest taki dokument? Umowa deweloperska to akt notarialny, w którym deklarujesz zakup mieszkania od dewelopera, a także to, że wpłacisz pierwszą transzę za lokal. Deweloper z kolei zobowiązuje się sprzedaży mieszkania. Jest to niezwykle istotny dokument, który stanowi zabezpieczenie dla każdej ze stron. Konieczność jej odpisania reguluje Ustawa Deweloperska. Według jej zapisów taka umowa musi zostać podpisana w obecności notariusza. Każda firma sprzedająca mieszkanie na rynku pierwotnym musi sporządzić taki dokument i doprowadzić do jego podpisania z nabywcą nieruchomości.
Czy umowę deweloperską warto podpisać przed otrzymaniem kredytu? Doradcy finansowi najczęściej odradzają taką kolejność i rekomendują podpisanie w pierwszej kolejności umowy rezerwacyjnej. Jednak to, czy podpisanie takiej umowy będzie dla Ciebie korzystnej, zależy w dużej mierze od tego, jakie zapisy się w niej znajdą. Jeśli w umowie zapisano, że w razie nieotrzymania kredytu, deweloper zwróci Ci całość wpłaconych pieniędzy, nie musisz się o to obawiać. Jeżeli jednak takiego zapisu nie ma, może się okazać, że wszystko to, co zapłaciłeś deweloperowi, przepadnie, gdy bank wyda negatywną decyzję. Zostaniesz więc zarówno bez mieszkania, jak i bez pieniędzy. Lepiej więc unikać takich sytuacji.
Co ważne, najczęściej bankom do ubiegania się o kredyt hipoteczny wystarczy umowa rezerwacyjna. Zdarza się jednak, że pojawia się wymóg podpisania umowy deweloperskiej, zanim kredyt zostanie Ci przyznany, a środki trafią na Twoje konto. Musisz także pamiętać, że podpisanie tego dokumentu nie jest równoważne z zostaniem właścicielem danej nieruchomości. Mieszkanie będzie należało do Ciebie dopiero po podpisaniu dokumentów związanych z przeniesieniem na Ciebie prawa własności, a także po uregulowaniu przez Ciebie wszystkich należności.
Jeżeli obawiasz się, że umowa, którą podpisujesz, jest dla Ciebie niekorzystna lub po prostu chcesz się upewnić, że oferta dewelopera jest uczciwa, koniecznie skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą audyt dokumentu. Dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie!
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.