W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy warto podpisać umowę rezerwacyjną.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Kiedy chcemy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, to musimy liczyć się z tym, że na nasze miejsce, równie chętnych osób do kupna danej nieruchomości, będzie wielu. Możemy jednak zdecydować się na podpisanie umowy rezerwacyjnej na rynku pierwotnym, dzięki czemu dana nieruchomość będzie na jakiś czas wyłączona z rynku sprzedaży. To da nam gwarancję, że w czasie trwania umowy, nikt nie będzie mógł kupić mieszkania, którym jesteśmy zainteresowani właśnie my.
Bardzo często widzimy sytuację, kiedy jesteśmy zainteresowani konkretnym mieszkaniem, jednak na jego kupno musimy poczekać. Jest to spowodowane naszym oczekiwaniem na kredyt w banku lub innymi czynnikami, które powodują, że nie jesteśmy w stanie od razu danego mieszkania kupić. Możemy jednak zabezpieczyć się przed sytuacją, gdzie mamy do czynienia z kilkoma osobami chętnymi na kupno nieruchomości i ktoś może kupić nasze mieszkanie pierwszy, bo pierwszy za nie zapłaci. Kiedy jednak podpiszemy umowę rezerwacyjną, to mamy pewność, że na czas jej trwania, nikt nie będzie mógł kupić mieszkania, którym my jesteśmy zainteresowani. Spokojnie więc będziemy mogli zająć się załatwieniem kredytu.
Musimy mieć na uwadze, że właściciel mieszkania zabezpiecza się umową rezerwacyjną po to, aby nie stracić możliwości sprzedaży, kiedy to my, początkowo jesteśmy zainteresowani mieszkaniem, a później ewentualnie zrezygnujemy z jego kupna. W tym czasie najpewniej wiele osób chciałoby je kupić i z naszego powodu nie będzie mogło tego zrobić. Umowa rezerwacyjna i wpłacone pieniądze na jej poczet nie są zwracane wtedy, kiedy poprosimy o rezerwację mieszkania i zrezygnujemy z niego. Właściciel przyjmie pieniądze, które zrekompensują mu stracony czas i możliwość sprzedaży.
Zazwyczaj możemy liczyć na to, że zadatek jest nam albo zwracamy, albo pieniądze są odliczane od kosztów, jakie musimy finalnie za nieruchomość zapłacić. Dzięki temu ani właściciel nie jest stratny, ani my, bo mieszkanie bez problemu na nas czekało przez cały ten czas. Warto więc decydować się na podpisanie umowy rezerwacyjnej na rynku pierwotnym, bo mamy dzięki temu gwarancję, że nikt nie wykupi naszego wymarzonego mieszkania. Pod warunkiem oczywiście, że rzeczywiście chcemy je nabyć.
2021-08-23 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.