Umowa deweloperska to najważniejszy dokument zawierany przez dewelopera i nabywcę nieruchomości. Czasami konieczne jest przygotowanie dodatkowego aneksu do umowy deweloperskiej, który w jakiś sposób zmodyfikuje podstawienia. Jak wygląda taki proces? Mamy dla Ciebie artykuł wyjaśniający tę kwestię!
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineUmowa deweloperska to dokument, który zawierany jest pomiędzy dwoma stronami – deweloperem i nabywcą nieruchomości. Jest wiążąca dla obu stron, ponieważ wedle jej zapisów deweloper zobowiązuje się do zrealizowania inwestycji i przeniesienia własności mieszkania/domu na nabywcę, a kupujący zobowiązuje się za tę nieruchomość zapłacić zgodnie z zapisami umowy dotyczącymi kwoty i terminu należności. Tryb zawierania umów deweloperskich, ich formę oraz treść, a także prawa i obowiązki stron umowy reguluje m.in. Ustawa deweloperska z 2011 roku.
Umowa deweloperska musi być zawierana w formie aktu notarialnego. Stanowi ona również podstawę wpisu roszczenia nabywcy odpowiednio o:
Tak jak wspomnieliśmy, kwestie związane z treścią umowy deweloperskiej określa Ustawa deweloperska. Według jej zapisów w takim dokumencie powinny znaleźć się:
Czas przejść do kwestii modyfikacji takiej umowy. Czy jest to w ogóle możliwe? Zmiana umowy jest oczywiście możliwa pod warunkiem uzgodnienia przez strony zakresu przedmiotowej modyfikacji.
Każda taka zmiana łączy się z koniecznością podpisania aneksu do umowy deweloperskiej. Aneks także musi być spisany w formie aktu notarialnego.
Aneks do umowy deweloperskiej dodawany jest wtedy, gdy w dokumencie mają pojawić się jakiś nowe zapisy lub jakieś zapisy mają być uchylone. Jego podpisanie może być konieczne na przykład w przypadku braku możliwości dotrzymania przez nabywcę terminów płatności, określonych w umowie.
Podpisanie aneksu do umowy deweloperskiej eliminuje konieczność rozwiązania wcześniej zawartego aktu (jeśli oczywiście zachodzi potrzeba oficjalnego zawarcia nowych zapisów), co jest niezwykle ważne. Dokument ten służy między innymi dodaniu nowych warunków albo uchyleniu istniejących, zapisanych w umowie. To właśnie aneks do umowy pozwala uchronić się przed dotkliwymi następstwami niewypełnienia zobowiązań. Ma to duże znaczenie, ponieważ poza karą umowną, konsekwencją może być nawet zerwanie umowy. W związku z tym podpisanie takiego aneksu jest dobrym sposobem na zachowanie umowy.
Przed zawarciem aneksu do umowy deweloperskiej, trzeba ustalić jego treść tak, aby obie strony się na nią zgodziły. Niestety, często są z tym problemy, a zanim dojdzie do porozumienia stron mija dużo czasu i kosztuje to obie strony sporo frustracji. Niepodpisanie aneksu do umowy deweloperskiej skutkuje koniecznością trzymania się wcześniej ustalonych warunków, uwzględnionych już w podpisanej umowie. Zazwyczaj jest to niekorzystne dla strony, która chce zmienić coś w dokumencie.
Prawdą jednak jest, że zazwyczaj podpisanie aneksu do umowy deweloperskiej w trudnej sytuacji służy obu stronom. Należy pamiętać, że jeśli klient nie jest w stanie uiścić opłaty w ustalonym w umowie terminie, ale informuje o możliwości dokonania płatności innego, wskazanego dnia, to warto podpisać aneks, który będzie uwzględniał nowe warunki. Nawet jeśli z tytułu niedotrzymania terminu deweloper nałoży karę pieniężną, klient i tak nie będzie wypłacalny. Zlekceważenie prośby klienta i odrzucenie aneksu może prowadzić do konsekwencji również dla samego dewelopera, więc zdecydowanie lepszą opcją jest dogadanie się z nabywcą.
Mamy nadzieję, że teraz kwestia aneksów do umowy deweloperskiej jest dla Ciebie jasna!
2023-09-28 (zaktualizowano: 2023-09-28)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.