W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto kupić mieszkanie na raty.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Nabycie nieruchomości wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi. Przyszli kupcy zawczasu muszą przygotować budżet poprzez wieloletnie oszczędności, sprzedaż dotychczasowych dóbr bądź zaciągnięcie kredytu w banku.
Większość młodych osób, które nie mają wsparcia rodziców, decyduje się na ostatnią opcję w postaci finansowania ze środków bankowych. W tym przypadku wybierają kredyt hipoteczny, który pozwala na długi okres spłaty i stosunkowo niskie miesięczne raty. Myśląc o takim kredycie, trzeba mieć jednak na uwadze, iż należy spełnić określone warunki, które pozwolą na jego zaciągnięcie, tj. posiadać właściwą zdolność kredytową oraz określony wkład własny.
Po dopełnieniu wszelkich formalności, spełnieniu warunków banku i podpisaniu umowy kredytowej, nabywca mieszkania przez długie lata będzie spłacał je na raty. Alternatywną opcją jest zawarcie umowy spłacania rat za nieruchomość bezpośrednio z deweloperem bądź właścicielem lokalu.
Finansowanie poza bankiem wymaga również zawarcia konkretnej umowy (koniecznie w formie aktu notarialnego!) wraz z określeniem szczegółowych warunków spłaty danego zobowiązania. Taka forma zazwyczaj dostępna jest na rynku pierwotnym, gdzie firmy deweloperskie wychodzą naprzeciw nabywcom, którzy mają problemy ze spełnieniem formalnych wymogów banku, dotyczących otrzymania kredytu. Z drugiej strony jednak takie finansowanie od dewelopera (tzw. kredyt deweloperski) w całkowitym ujęciu będzie zazwyczaj droższy niż kredyt hipoteczny. W wyjątkowych sytuacjach możemy również trafić na ofertę sprzedaży mieszkania, gdzie raty spłaca się prosto do właściciela.
Takie przypadki zdarzają się głównie w obrębie rodzin czy bliskich przyjaciół. Pomimo łączących obie strony więzi, nie można jednak zapomnieć o audycie prawnym i technicznym nieruchomości. Następnie, gdy już potwierdzimy status mieszkania, to u notariusza należy zawrzeć stosowną umowę, w której dokładnie opisana będzie wysokość rat na rzecz obecnego właściciela, a także okres spłaty, potencjalne odsetki oraz konto do dokonywania przelewów.
2022-04-26 (zaktualizowano: 2022-04-26)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.