W poniższym artykule podpowiadamy, co należy zrobić, gdy firma remontowa nie wywiąże się z umowy.
Chcesz sprawdzić firmę remontową?
Zlecając prace wykończeniowe lub remontowe danemu wykonawcy powinniśmy pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć się w zawieranej z nim umowie na wypadek, gdyby prace nie zostały zrealizowane w sposób z nią zgodny.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby umowę z wykonawcą zawrzeć w formie pisemnej. Ustna forma będzie również wiążąca, ale dochodzenie jej realizacji przy braku formalnego potwierdzenia jej podpisania może okazać się bardzo skomplikowane (forma pisemna jest zastrzeżona dla celów dowodowych). Umowa, jaka powinna być zawarta z wykonawcą prac, to umowa o roboty budowlane. Należy ona do tak zwanych umów nazwanych, szczegółowo uregulowanych w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z jego art. 647 „Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia”. Obiektem w tym przypadku będzie materialny rezultat prowadzonych robót.
W umowie powinny znaleźć się:
Postanowienia, dotyczące przypadków, gdy wykonawca wykonuje prace niezgodnie z umową bądź nie dotrzymuje wskazanych w niej terminów, powinny znaleźć się w umowie. Warto zapisać w niej kary umowne, należne we wspomnianych sytuacjach. W innym przypadku należy posiłkować się przepisami Kodeksu cywilnego. W sytuacji, gdy wykonawca nie wywiązuje się z umowy, inwestor powinien wystosować wezwanie do zmiany sposobu realizacji prac, wskazujące termin jego wdrożenia. Jeżeli wykonawca nie stosuje się do wezwania, inwestor ma prawo odstąpić od umowy, podobnie jak w przypadku, gdy ukończenie realizacji zleconych prac w ustalonym terminie przez wykonawcę nie jest możliwe. Dodatkowo inwestor ma możliwość zlecenia dokończenia prac wykonawcy zastępczemu, a koszt ich prowadzenia obciąży wykonawcę, z którym zawarta była umowa.
Jeżeli już po odbiorze prac okaże się, że zostały one wykonane w sposób wadliwy, inwestor skorzystać może z rękojmi i w jej ramach zażądać usunięcia wady, wymiany przedmiotu na nowy, obniżenia jego ceny lub złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy, jeżeli wada jest istotna.
Warto podkreślić znaczenie odbioru prac od wykonawcy, podczas którego należy dokładnie sprawdzić mieszkanie lub dom pod względem technicznym oraz pod kątem zgodności z umową, prawem budowlanymi i normami. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia inżyniera lub inspektora budowlanego, w czy swoją pomocą służy firma Odbiory Mieszkań.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Jolanta Buzalska
Chcesz sprawdzić firmę remontową?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.