Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to zawsze spora inwestycja, nawet jeśli odbywa się w małym mieście. Czy jest to zadanie trudne? Z jakimi kosztami należy się liczyć? Czy faktycznie popyt jest obecnie większy niż podaż? Na te pytanie (i wiele innych) odpowiadamy w poniższym artykule!
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineZakup mieszkania od dewelopera jest prosty! Tak powiedzieć może tylko osoba, która nigdy nie przeszła przez ten proces. Wynika to z faktu, że większości ludzi wydaje się, że wymaga to tylko wybrania budynku i lokalu, a następnie zorganizowania pieniędzy i podpisania umowy. W dzisiejszych czasach taka transakcja jest jednak dość skomplikowanym procesem. Szczególnie trudny jest fakt, że popyt jest większy niż podaż, więc w wielu miejscowościach znalezienie wymarzonego m4, które będzie w rozsądnej cenie jest wręcz niemożliwe. Dlatego właśnie musisz liczyć się z tym, że znajdując swój ideał, musisz działać bardzo szybko, co jest trudne, jeśli nie masz gotówki lub chcesz przeprowadzić głęboką analizę rynkową danej nieruchomości. W dzisiejszym świecie nie ma czasu na wielotygodniowe rozważanie plusów i minusów, co jest trudne z perspektywy kupującego, który przecież wydaje oszczędności życia!
Zanim w ogóle zaczniesz analizować, czy chcesz kupić dane mieszkanie, musisz odpowiedzieć sobie na szereg pytań, które pomogą Ci wyselekcjonować najlepsze opcje.
Poniżej znajdziesz 10 punktów, które stanowią absolutne minimum, jeśli chodzi o podejmowanie decyzje!
Kiedy już sprecyzujesz swoje oczekiwania, będzie Ci znacznie łatwiej określić, które mieszkania je spełniają i są warte uwagi, a które powinieneś odrzucić już na starcie swoich analiz.
Niezwykle istotne z perspektywy tematu, jakim jest „koszt zakupu mieszkania rynek pierwotny” jest też to, jak zapłacisz za nieruchomość. Dysponowanie odpowiednią ilością gotówki znacznie ułatwia sprawę, ponieważ nie musisz czekać na całą procedurę kredytowania, która potrafi się ciągnąć. Dodatkowo cena, którą zapłacisz za mieszkanie jest ceną ostateczną, nie będziesz musiał doliczać prowizji dla banku. Poza tym deweloperzy zawsze znacznie chętniej podpisują umowy z osobami dysponującymi gotówką niż z kredytobiorcami, ponieważ cała procedura sprzedaży jest po prostu łatwiejsza.
Koszt zakupu mieszkania na rynku pierwotnym nigdy nie jest jednakowy. Przede wszystkim sama nieruchomość ma tu ogromne znaczenie, jeśli chodzi o kwoty, które liczą sobie deweloperzy.
Różnicę może zrobić m.in:
Dodatkowo bardzo ważna jest lokalizacja danego mieszkania. Jeżeli chodzi o różnice między miastami to są one dosyć spore. Np. w Warszawie koszt za m2 to około 13 tys., w Gdyni 12 tys., we Wrocławiu 11 tys., a w Olsztynie, Katowicach czy Białymstoku około 9 tys. Z kolei w małych miejscowościach ceny mogą zaczynać się już nawet od 2-4 tys. za m2. To ogromna różnica, która może totalnie zmienić Twoje postrzeganie zakupu nieruchomości!
Czy wiesz, że zakup mieszkania, to nie tylko sama jego cena? Wiele osób niestety o tym zapomina. Tak jak wspomnieliśmy kosztem dodatkowym jest np. prowizja dla banku, gdy kredytujesz zakup, ale to nie wszystko. Na koszt mieszkania na rynku pierwotnym składa się też remont, który musisz zrobić, aby móc w ogóle zamieszkać w nieruchomości, kwestie notarialne związane z podpisaniem umów, a także poduszka finansowa na niespodziewane wydatki (np. konieczność zatrudnienia prawnika w kwestiach spornych z deweloperem lub inżyniera, który sprawdzi mieszkanie).
Mamy nadzieję, że teraz nie potrzebujesz już sprawdzać zapytania „koszt mieszkania rynek pierwotny” w wyszukiwarce, bo temat ten jest dla Ciebie w pełni jasny. Trzymamy kciuki za udaną inwestycję w nieruchomości!
2023-09-28 (zaktualizowano: 2023-09-29)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.