W artykule podpowiadamy, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym oraz jak uchronić się przed różnymi pułapkami.
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcję
Kupno mieszkania z rynku wtórnego ma wiele plusów, jednak decydując się na taki zakup, trzeba mieć na względzie kilka kwestii. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego lokum? Czy warto inwestować w mieszkania wcześniej użytkowane? Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśni Ci najważniejsze aspekty i pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję.
Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego,
w pierwszej kolejności musisz dokładnie sprawdzić wszystkie jego elementy.
Oczywiście najbardziej istotny jest metraż oraz ilość i rozkład pomieszczeń,
ale nie można pominąć także rzeczy, których nie widać na pierwszy rzut oka.
Stan ścian, sufitów, podłóg, a także instalacji elektrycznej,
wodno-kanalizacyjnej i gazowej, powinien być przynajmniej dobry. Jeśli
zauważasz cieknące rury, pęknięte ściany czy rysy na sufitach, możesz mieć
pewność, że koszt remontu będzie znacznie większy, niż zakładały prognozy.
Wtedy możesz negocjować cenę. Jeżeli samodzielnie nie potrafisz ocenić stanu
technicznego mieszkania, dobrą opcją będzie skorzystanie z naszej usługi
technicznego przeglądu. Pamiętaj także, aby dopytać o stan całego budynku. Może
okazać, że są problemy z windą, licznikami czy dachem, co w przyszłości może
wiązać się z podniesieniem funduszu remontowego.
Kiedy obejrzysz już mieszkanie i uznasz, że jego stan wizualny i techniczny Ci odpowiada, konieczne będzie dokładne przeanalizowanie stanu prawnego nieruchomości. Głównym dokumentem, który musisz znać, jest księga wieczysta. To w niej zapisane jest, kto jest właścicielem mieszkania, czy nie ciąży nad nim hipoteka lub, czy nie zawarto tam prawa do dożywocia na rzecz osoby trzeciej. W księdze zapisane jest także, jeżeli nieruchomość podlega egzekucji komorniczej.
Jest to szczególnie ważne, jeśli nie dokonujesz zakupu przez pełnomocnika. W dzisiejszych czasach łatwo jest zostać oszukanym, dlatego trzeba kompleksowo przeglądać wszystkie dokumenty związane z nieruchomością.
Jeśli jesteś osobą, której zależy na czasie i chcesz jak najszybciej zamieszkać/wynająć mieszkanie z rynku wtórnego, to rozważ kupno mieszkania za gotówkę. Gotówkowa forma płatności odciąży osobę kupującą od formalności związanych z kredytem i przyspieszy cały proces kupna. Podczas przekazania pieniędzy zadbaj o to, aby otrzymać dokument potwierdzający otrzymanie gotówki przez sprzedającego z datą i podpisem. Warto również, aby w momencie przekazania pieniędzy uczestniczyły osoby 3, które będą mgły potwierdzić, że do takowej czynności doszło. Pamiętaj również, aby przekazać pieniądze sprzedawcy dopiero po zawarciu umowy.
Oprócz prześledzenia księgi wieczystej konieczne jest także sprawdzenie, czy mieszkanie nie jest zadłużone, np. we wspólnocie mieszkaniowej. Dzieje się tak, kiedy ktoś nie płaci czynszu przez dłuższy czas. Konieczne jest prześledzenie zameldowanych pod danym adresem. Musisz zadbać, aby przed zakupem wymeldowane zostały wszystkie osoby dopisane do konkretnego mieszkania. Jeśli tego nie zrobisz, możesz mieć w przyszłości spore problemy z niechcianymi lokatorami.
Pamiętaj o tym kilku istotnych aspektach, a z pewnością będziesz zadowolony ze swojego wyboru.
2024-07-05 (zaktualizowano: 2024-07-05)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.