W tekście można dowiedzieć się o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórW czasie odbioru technicznego nabywca ma prawo do wskazania wad i usterek lokalu. Jest to najlepszy moment na zobowiązanie dewelopera do naprawienia uchybień dokonanych w czasie budowy. Prawo do odbioru technicznego jest zagwarantowane przez tzw. Ustawę deweloperską, która mówi o obowiązku przeprowadzenia odbioru przed podpisaniem umowy przenoszącej własność. W praktyce, aby dokonać jakościowego odbioru lokalu należy sprawdzić szereg kwestii: zgodność z normami budowlanymi, Polskimi Normami, sztuką budowlaną oraz zgodność z dokumentacją od dewelopera (jest to przede wszystkim umowa deweloperska, prospekt informacyjny, standard wykończenia oraz wszystkie inne załączniki).
Przystępując do odbioru technicznego przyda się kilka podstawowych sprzętów. Podstawą będzie poziomica (tj. łata murarska). Na odbiór powinny zostać zabrane dwie spełniające wymogi łaty. Przepisowa łata ma długość 1 m (krótsza), a druga (dłuższa) ma długość 2 metry. Dodatkowo do małych wnęk przyda się też mniejsza łata - tzw. poziomica kątowa o ramieniu 1 na 1 metr. Trzecim niezbędnym urządzeniem będzie szczelinomierz. Jest to specjalny przyrząd służący do dokładnego pomiaru odchyłek płaszczyznowych z dokładnością, co do milimetra.
Zgodnie z normą PN-B 10110: 2005 (tynki gipsowe wykonywane mechanicznie - zasady wykonywania i wymagania techniczne) dopuszczalne są następujące odchyłki:
• Odchylenie od płaszczyzny do 5 mm na długości 2 metrów
• Odchylenie kąta prostego do 4 mm na długości ramienia 1 metr
• Odchylenie od kierunku pionowego ściany nie więcej niż 3 mm na długości 1 metra oraz nie więcej niż 6 mm w pomieszczeniach do 3,5 metra wysokości
Sprawdzając jakość tynków, rekomendujemy również zweryfikować stan otynkowania. Nasi inżynierowie radzą, aby zwrócić uwagę na: strukturę tynku, tzw. “rozlane mleczka”, spękania i ubytki. Jeżeli tynk nie jest jednolity i jakaś część nie pasuje do innej, można to zakwalifikować, jako wadę i wpisać do protokołu odbioru.
Dopuszczalne odchyłki posadzki sprawdzimy przykładając do niej długą łatę. Jeżeli chodzi o dopuszczalne normy, to na całej rozpiętości pomieszczenia powinno to być do 5 mm, a ewentualne prześwity miejscowe muszą mieścić się w przedziale od 2 mm do 5 mm. Normy mówiące o wskazanych odchyłkach to: PN-53/B-10145 (Podkład pod posadzki. Posadzki z płytek kamionkowych, lastrykowych i klinkierowych) i PN-76/8841-22 (Podkład pod posadzki. Posadzki z parkietu i paneli podłogowych). Jeżeli chodzi o pomiar powierzchni, to najkorzystniejszą dla nabywcy normą jest PN-ISO 9836-1997 (niestety czasami deweloperzy stosują starsze normy). O tym czy do pomiaru powierzchni znajdzie zastosowanie korzystniejsza norma deweloper informuje w prospekcie informacyjnym.
Ogólne normy użyteczne przy odbiorze technicznym są sprecyzowane w “Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku “Prawo budowlane” oraz w “Warunkach technicznych wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych” - serii wydawniczej Instytutu Techniki Budowlanej.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.