W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić szereg norm, które wykorzystuje się podczas odbiorów mieszkań. Zapraszamy do lektury.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórNasza firma Odbiory Mieszkań zajmuje się profesjonalnymi odbiorami mieszkań. Inżynierowie nie tylko poświęcają czas na wady i usterki, ale ich celem jest sprawdzenie budynku również pod kątem zgodności z normami budowlanymi, a także z Polskimi Normami i rozporządzeniami budowlanymi. Jest to istotny aspekt odbioru, dlatego zależy nam na tym, by został zrealizowany w sposób fachowy.
Dzięki normom budowlanym można skontrolować, czy wszystko zostało wykonane poprawnie. PN-ISO 9836:1997 – jest to norma obowiązująca przy wszystkich projektach budowlanych. Określa ona powierzchnię, między innymi jest obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym na poziomie podłogi nie licząc listew przypodłogowych, progów i innych wykończeń. Jest to norma powszechnie uważana za korzystniejszą niż starsze normy dotyczące pomiaru metrażu. Wysokość pomieszczeń określona jest w treści rozporządzenia ministra budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane. W rozporządzeniu określono, iż wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić 2,5 m (wyjątkiem jest łazienka, w której jeżeli zamontowano wentylację mechaniczną, to wysokość może wynosić 2,2 m).
Kolejna norma dotyczy tynków PN-B- 10110:2005 – określa ona grubość tyków na ścianach i suficie oraz powierzchnię tynków, a także ich barwę i szczegóły związane z odchyłkami. PN-EN- 12519:2007 – to normy dotyczące drzwi i okien, określają dokładnie, co należy sprawdzić kontrolując stolarkę okienną i drzwiową. Normy te określają szerokość drzwi wejściowych do budynków i mieszkań. Powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej szerokość 0,9 m. Jeśli drzwi są dwuskrzydłowe, to skrzydło główne musi mieć szerokość min. 0,9 m. Natomiast drzwi wewnętrzne powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej szerokość 0,8 m. Wysokość drzwi świetle ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 2 m, zarówno dla drzwi zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Wymiary łazienki – poza kontrolą zgodności instalacji nasz inżynier sprawdzi również zgodność z normami i aktualnym rozporządzeniem ministra budownictwa. Minimalna kubatura łazienki to: 8 m 3 (jeśli w łazience jest wentylacja grawitacyjna i urządzenie gazowe) lub 6,5 m 3 (jeśli nie ma urządzenia gazowego). W przypadku wentylacji mechanicznej powyższe liczby to odpowiednio 8 m 3 (z urządzeniem gazowym) i 5,5 m 3 (bez urządzenia).
Istotne są normy dotyczące kuchni i prawidłowo wykonanej wentylacji w pomieszczeniu kuchennym. Rozporządzenie zakłada konieczność okna w pomieszczeniu. Jeżeli, w tzw. kuchni ciemnej jest kuchenka gazowa, to musi być zainstalowana wentylacja mechaniczna wywiewna. W mieszkaniach wielopokojowych kuchnia może być w aneksie o ile jest w tym pomieszczeniu wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. Otwór wentylacyjny powinien znajdować się na wysokości maksymalnie 15 cm od sufitu.
Normy dotyczące schodów – zgodnie z normami z rozporządzenia ministra budownictwa, które wskazują, iż maksymalna wysokość stopni może wynosić 19 cm, a minimalna użytkowa szerokość biegu - 80 cm.
Normy dotyczące przynależności – traktujące o wszystkich przynależnych do mieszkania miejscach (np. komórki lokatorskie, rowerownię oraz miejsca postojowe w garażu podziemnym i na parkingu). Normy dotyczące tych lokalizacji są również niezwykle precyzyjne.
Normy budowlane w bardzo konkretny sposób określają wytyczne dla osoby, która ma odebrać mieszkanie. W oparciu o te dane można skontrolować pracę dewelopera. Inżynierowie z naszej firmy z powodzeniem kontrolują stan wykończenia mieszkania posługując się m. in. właśnie normami, o których aktualizację dbają, by wykonywać swoją pracę w pełni profesjonalnie, zgodnie z najwyższymi standardami.
2024-07-22 (zaktualizowano: 2024-07-22)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.