W artykule wyjaśniamy na czym polega różnica między protokołem zdawczo-odbiorczym a protokołem z odbioru technicznego oraz czym jest i na czym polega odbiór techniczny lokalu mieszkalnego.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineZgodnie z Ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawą deweloperską, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i zakończeniu prac budowlanych deweloper jest zobowiązany do przeprowadzenia odbioru technicznego lokalu, który sprzedaje nabywcy. Odbiór techniczny to ustawowo zagwarantowane prawo nabywcy do inspekcji lokalu przed podpisaniem umowy przenoszącej własność. Dzięki wizycie po zakończeniu budowy nabywca ma szansę zweryfikować, czy deweloper wybudował lokal i przynależności zgodnie z umową deweloperską (a w szczególności z jej załącznikami - standardem wykończenia oraz rzutami). Deweloper jest zobowiązany odnieść się do wad stwierdzonych w czasie oględzin lokalu. Na odpowiedź prawo przewiduje 14 dni. Następnie deweloper ma ustawowo określony termin 30 dni na naprawę usterek lokalu. Termin 30 dniowy rozpoczyna swój bieg od momentu zakończenia odbioru technicznego (nie od momentu odniesienia się do wad).
Protokół odbioru technicznego (zwany też protokołem zdawczo-odbiorczym) jest dokumentem, który potwierdza, że strony spotkały się w danym dniu i dokonały oceny technicznej lokalu. Protokół powinien być oznaczony datą oraz podpisany przez obie strony (nabywcę oraz przedstawiciela dewelopera). W dokumencie należy umieścić wszystkie wady i usterki lokalu. Warto pamiętać, że podpisanie protokołu nie jest automatyczną akceptacją wad przez dewelopera. Jeżeli deweloper nie chce podpisać protokołu, to należy go poinformować, że zgodnie z prawem podpis na dokumencie jest jedynie odnotowaniem faktu, że strona była obecna w czasie odbioru. Na odniesienie się do wad deweloper ma jeszcze ustawowo określony termin.
Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat norm budowlanych i budowy nieruchomości, to warto zwrócić się o pomoc do fachowca, który razem z nami uda się na odbiór. Nabywca ma prawo do skorzystania z usług inżyniera albo inspektora budowlanego, a deweloper tego prawa nie może w żaden sposób ograniczyć (np. poprzez zapis w umowie deweloperskiej). Zamiast pomocy rodziny, lepiej zwrócić się do fachowca, który przy pomocy przepisowego sprzętu i zdobytej wiedzy punkt po punkcie znajdzie wszystkie niedogodności lokalu. Lepiej zobowiązać dewelopera do naprawy uchybień po odbiorze technicznym niż później martwić się kosztownymi i zjadającymi nasze zdrowie remontami.
Z naszego doświadczenia wynika, że protokół zdawczo-odbiorczy nie jest tym samym co protokół odbioru lokalu. Podpisują protokół zdawczo odbiorczy nabywca dokonuje dwóch czynności: odbiera technicznie lokal oraz otrzymuje klucze do lokalu. Oznacza to, że od tego momentu przechodzi na nabywcę posiadanie lokalu (własność przejdzie dopiero w momencie podpisania umowy przenoszącej własność). W praktyce bowiem po odbiorze technicznym nabywca nie zawsze otrzymuje klucze. Moment otrzymania lokalu w posiadanie może być sprecyzowany w umowie deweloperskiej w ten sposób, że klucze zostaną otrzymane zaraz po odbiorze. Umowa deweloperska może też ten termin precyzować na moment między odbiorem a umową końcową (np. po naprawie wszystkich usterek odbiorowych). Jeżeli umowa deweloperska milczy na ten temat, to klucze zostaną przekazane dopiero w momencie umowy przenoszącej własność (może to nastąpić nawet kilka miesięcy po odbiorze.
Z perspektywy nabywcy podpisanie protokołu “zdawczo-odbiorczego” może wskazywać, że od razu po weryfikacji technicznej otrzyma klucze do lokalu. Od tego momentu można rozpocząć wykończenie lokalu. Jedyne o czym musi pamiętać nabywca jest to, że od momentu otrzymania kluczy trzeba opłacać czynsz na rzecz wspólnoty mieszkaniowej.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.