W artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania oraz czy powinno się w ogóle odmawiać odbioru mieszkania.
Odbiór mieszkania, następujący po otrzymaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie inwestycji, a poprzedzający podpisanie umowy przenoszącej mieszkanie, jest momentem, na który kupując mieszkanie, czekamy z niecierpliwością. Jest to zazwyczaj pierwsza (a na pewno pierwsza oficjalna) okazja na dokładne obejrzenie skończonego (ale nie wykończonego) lokalu.
Na odbiór techniczny deweloper zaprasza kupującego ze stosownym wyprzedzeniem, najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz, równolegle, tradycyjnej. W odbiorze, oprócz kupującego lub jego pełnomocnika, uczestniczy przedstawiciel dewelopera i często także generalnego wykonawcy. Kupujący może dodatkowo zaprosić pomocnika w osobie na przykład inżyniera lub kogoś, kto posiada doświadczenie w odbiorach i zna normy budowlane. Celem odbioru technicznego lokalu jest jego sprawdzenie pod kątem technicznym oraz pod względem zgodności z projektem i normami budowlanymi. Należy zwrócić uwagę na:
Wszelkie wady wpisywane są do protokołu odbioru, pod którym podpisuje się kupujący oraz przedstawiciel dewelopera. Protokół stanowi następnie podstawę do weryfikacji przez dewelopera stwierdzonych usterek, a następnie ich naprawienia.
Zdarza się, że kupujący, ze względu na zbyt dużą ilość wad w lokalu, odmawia podpisania protokołu i odebrania mieszkania. Ma to pewne uzasadnienie tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. stwierdzony brak balkonu, okna lub drzwi), ale w przypadku wykrycia istotnych usterek najlepszym wyjściem jest ich wpisanie do protokołu, podpisanie się pod nim i odebranie mieszkania,