W artykule wyjaśniamy, co musi zawierać protokół odbioru mieszkania po remoncie oraz co robić, jeżeli usługi ekipy remontowej wykonane są nieprawidłowo.
Remont mieszkania oprócz tego, że niesie za sobą dużo radości ze spełnionego marzenia o pięknym wnętrzu, potrafi także być powodem wielu frustracji. Ze względu na tę emocjonalną sinusoidę, czasami zdarza się, że zapominamy o dopełnieniu pewnych formalności, które są absolutnie niezbędne. Jedną z takich rzeczy jest sporządzenie protokołu odbioru remontu mieszkania, który jest zabezpieczeniem przede wszystkim dla Ciebie, ale także dla osób wykonujących pracę.
Decydując się na remont mieszkania, w pierwszej kolejności konieczne będzie spisanie umowy, w której zawarte będą wszystkie prace, które powinny zostać wykonane. Należy zapisywać tam zarówno tak duże zmiany, jak wymiana instalacji gazowej, położenie płytek czy podwieszenie sufitów, jak i znacznie mniejsze kwestie, np. pomalowanie ścian. Jest to istotne, ponieważ późniejszy protokół odbioru w dużej mierze będzie bazował na zapisach z umowy. Jeśli nie masz pojęcia, jak powinna wyglądać taka umowa lub obawiasz się, że coś przeoczysz, możesz zdecydować się na firmę, taką jak nasza, która wykona profesjonalną analizę umowy o roboty budowlane.
Dokument, jakim jest protokół odbioru remontu mieszkania, musi zawierać oczywiście datę, zakres wykonanych robót, informacje o zawartej uprzednio umowie oraz spis osób znajdujących się w komisji oceniającej. W kolejnej części natomiast należy zawrzeć informację czy odbiór zostaje uznany za prawidłowy, czy też pojawiły się jakieś wady wymagające naprawienia. Należy pamiętać, że podpisując odbiór „na słowo honoru”, kiedy to remont nie został wykonany zgodnie z wytycznymi, jest dużym błędem, ponieważ po podpisaniu dokumentu, wykonawca jest oczyszczony z odpowiedzialności i może już nigdy nie wrócić. Dlatego ważne jest, aby uczciwie poinformować o wszystkich niedoskonałościach.
Sytuacja, w której nie zauważamy żadnych niedociągnięć, jest oczywiście najbardziej komfortowa. Wystarczy zapisać w protokole, że wszystko jest, jak należy, podpisać go i na tym zakończyć procedurę remontową. Niestety gorzej jest, kiedy okazuje się, że pojawiają się wady. Wtedy w protokole należy zamieścić informację, że wystąpiły pewne niedoskonałości, a do dokumentu dołączyć dokładny opis każdej szkody, np. pękniecie sufitu w kuchni, cieknąca rurka w umywalce czy niedomalowane ściany. Takie rozwiązanie sprawy zobowiązuje wykonawcę do naprawienia wad.
Protokół odbioru remontu mieszkania jest także potwierdzeniem na to, że wszystko wykonane zostało dobrze. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych zmian jak np. instalacja wodno-kanalizacyjna. W nawiązaniu do tego, warto w dokumencie zawrzeć także okres gwarancji obejmujący remontowane elementy.
Warto spisać taki protokół, ale należy pamiętać, że przed rozpoczęciem remontu konieczna będzie precyzyjna umowa, która scharakteryzuje zakres prac remontowych, z których wykonawca w protokole zostanie rozliczony.
Protokół odbioru remontu mieszkania musi zawierać datę, wykonane prace, informacje dotyczące zapisów umowy, a także spis osób, które oceniają jakość wykonania, finalnie należy zatwierdzić pracę, lub wskazać wady wymagające naprawy.
Jeśli odbierzemy remont bez sprawdzenia, nie będziemy mogli oczekiwać poprawek, gdy okaże się, że jednak realizacja pozostawia wiele do życzenia.
W takim momencie zawsze warto przekalkulować, czy nie zatrudnić fachowca, który skontroluje pracę ekipy remontowej, ponieważ jeśli remont nie był kosztowny, ewentualne wady są do przełknięcia, jeśli zaś był bardzo kosztowny, chcemy by został wykonany dobrze.
Wady trzeba wpisać do protokołu odbioru remontu mieszkania szczegółowo, by wykonawca miał świadomość, co musi poprawić.