Jeżeli interesuje nas zakup nieruchomości, to z pewnością natknęliśmy się na informację, że przed podpisaniem umowy dobrze jest wykonać audyt prawny lub techniczny nieruchomości. Czym są te dwa rodzaje audytów nieruchomości? W jakim celu się je przeprowadza i jakie korzyści przynoszą kupującym? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule. Dowiesz się z niego także, który z nich jest ważniejszy?
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineNajprościej ujmując, audyt prawny nieruchomości, polega na szczegółowej analizie prawnej dokumentów dotyczących konkretnej nieruchomości. A jego celem, jest ocena ryzyka związanego z zakupem.
Podczas audytu nieruchomości, prawnik sprawdza przede wszystkim jej księgi wieczyste. Kto widnieje w księgach jako właściciel? Czy są inni współwłaściciele? Umowa kupna-sprzedaży zawarta tylko z jednym właścicielem jest nieskuteczna.
W księgach wieczystych znajdziemy też informację, czy dom lub mieszkanie jest obciążone hipoteką, lub podlega egzekucji komorniczej. Można wtedy w porę odstąpić od zakupu i uniknąć zlicytowana. Z ksiąg możemy dowiedzieć się też o ograniczeniach w użytkowaniu nieruchomości, czy prawami osób trzecich. Warto przed zakupem mieć ich świadomość, gdyż przeniesienie własności na kupującego nie powoduje, że prawa te znikają.
Podczas prawnego audytu nieruchomości, prawnicy sprawdzają także MPZP i inne rejestry, w których mogłyby znaleźć się informacje o danej nieruchomości. W ten sposób możemy dowiedzieć się, czy w sąsiedztwie nie powstaną zakłady lub infrastruktura o uciążliwym charakterze (ubojnie, cmentarze czy drogi szybkiego ruchu).
Ostatnim elementem, który podlega weryfikacji podczas audytu nieruchomości, jest umowa kupna-sprzedaży. Prawnicy sprawdzają, czy nie ma w niej zapisów ograniczających prawa kupującego (na przykład wyłączenie rękojmi) lub przepisów niezgodnych z prawem. Dzięki temu nie musimy obawiać się problemów prawnych w przyszłości.
Audyt techniczny nieruchomości jest dokładną analizą wszystkich elementów i systemów budynku, tak aby zidentyfikować ewentualne wady lub usterki, które wpływają na bezpieczeństwo i korzystanie z nieruchomości.
Podczas technicznego audytu nieruchomości sprawdza się przede wszystkim:
Podczas zakupu domu jednorodzinnego, audyt techniczny powinien obejmować także ocenę stanu technicznego innych obiektów znajdujących się na działce. Na przykład garaży, podjazdów czy altan.
Jeżeli zlecamy techniczny audyt nieruchomości specjaliście, to po jego zakończeniu otrzymamy raport z podsumowaniem wszystkich znalezionych usterek oraz wstępną wycenę kosztów ich usunięcia. Może się okazać, że ich ilość i koszt jest tak duży, że zakup jest nieopłacalny. A jeżeli zależy nam na zakupie tej konkretnej nieruchomości, to raport będzie stanowił podstawę do negocjacji ceny.
Jeżeli kupujemy dom z rynku wtórnego, to zwykle liczymy się z tym, że jakieś usterki w nim znajdziemy. Zażywanie się instalacji jest naturalnym procesem. Możemy jednak znaleźć także oferty prawie nowych nieruchomości i zwykle w takiej sytuacji nie obawiamy się, że coś może być niesprawne. Czy aby na pewno?
Nie do końca. Wszystko zależy od tego, czy dotychczasowy właściciel należycie przeprowadził odbiór deweloperski lub odbiór prac od firmy budowlanej, a znalezione podczas takiego odbioru usterki zostały usunięte. A także, jak z niej korzystał?
Jeżeli sprzedający nie użytkował nieruchomości zgodnie z otrzymanymi instrukcjami, to niektóre systemy mogły zużywać się szybciej niż gdyby były użytkowane właściwie. Dlatego audyt nieruchomości jest wskazany przy zakupie każdej nieruchomości.
Jak przeczytałeś, zarówno audyt prawny, jak i techniczny służą do zidentyfikowania problemów i wad nieruchomości. Jedne i drugie mogą nas kosztować dużo nerwów i pieniędzy. Dlatego najlepiej, jeżeli przed zakupem przeprowadzimy pełny audyt nieruchomości. Zwłaszcza jeżeli kupujemy od zupełnie obcej osoby, w obcym dla nas miejscu i nie wiemy, jaka jest jego sytuacja prawna i techniczna.
Jeżeli natomiast kupujemy dom od znajomej nam osoby i wiemy, że kwestie jej własności zostały uregulowane, to w takiej sytuacji powinien nam wystarczyć audyt techniczny.
Audyt nieruchomości należy traktować jako inwestycję w nasz spokój i bezpieczeństwo. Wykrycie przed zakupem poważnych wad lub usterek pozwoli w porę wycofać się z transakcji zakupu, lub negocjować cenę i zabezpieczyć środki na remont. Zwłaszcza że koszty remontu, to nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Natomiast audyt prawny pozwoli nam upewnić się, że zakup nie przysporzy w przyszłości problemów z dotychczasowym właścicielem. Tym bardziej że ich koszt jest znikomy w porównaniu do ceny nieruchomości. Ceny audytów prawnych zaczynają już od 500 zł, natomiast audytów technicznych domu lub mieszkania od 150 zł.
2023-07-19 (zaktualizowano: 2023-07-19)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.