W poniższym artykule wyjaśniamy, jaki jest koszt wykonania odbioru domu w 2024.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórKupno działki to pierwszy krok na drodze do uzyskania własnego domu. Dla wielu jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż kupowanie nieruchomości z rynku wtórnego. Wówczas sprawdzenie domu pod względem bezpieczeństwa jego użytkowania może się okazać bardziej skomplikowane i czasochłonne niż budowa nowego. Aby jednak móc w pełni korzystać z wybudowanego obiektu należy złożyć stosowny wniosek o jego odbiór. Z jakimi kosztami należy liczyć się w tym przypadku?
Odbiór budynku jest złożoną procedurą, wymagającą złożenia stosownych dokumentów oraz zachowania terminu na ich rozpatrzenie. Procedura zawsze rozpoczyna się od złożenia zawiadomienia o zakończeniu prac budowlanych wraz z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie obiektu. Warto pamiętać o tym, że jest to wymagane przepisami prawa, a pominięcie wydania pozwolenia wiąże się z ryzykiem poniesienia wysokich kosztów karnych.
Samo złożenie wniosku jest bezpłatne, co nie oznacza jednak, że wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku nie wymaga poniesienia żadnych dodatkowych kosztów.
Złożenie wniosku nie jest jednak wytaczające, aby obiekt mógł być oddany do użytku. Wraz z nim należy złożyć komplet dokumentów, których wydanie czy sporządzenie jest często związane z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Jednym z nich jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza, która generuje zdecydowanie najwyższe koszty. Jest jednak bardzo ważna i nie może zostać pominięta, ponieważ jej sporządzenie stwierdza zgodność wykonanego obiektu z projektem i planami zagospodarowania przestrzennego. W zależności od wykonawcy koszty geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej mieszczą się w zakresie od 1000 do 2000 zł.
Wiele osób budujących nieruchomości decyduje się na powierzenie organizacji odbioru specjalistom, a to jak łatwo się domyślić wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na rynku działa wiele firm świadczących usługi profesjonalnego odbioru domów i mieszkań, których stawki są bardzo zróżnicowane, choć w większości przypadków nie są wyższe niż kilkaset złotych.
Najwyższe koszty wynikają z nielegalnego użytkowania obiektu, bez posiadania stosowanego pozwolenia. Tu kara może wynosić nawet 10 000 zł.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.