Podpisałeś umowę deweloperską lub rezerwacyjną, a teraz potrzebujesz od niej odstąpić? A może jesteś dopiero na etapie wyboru mieszkania, ale chcesz być przygotowany na każdą ewentualność? Mamy dla Ciebie zbiór informacji, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórWypowiedzenie umowy deweloperskiej jest możliwe. Prawo do odstąpienia od umowy powinno zostać zawarte w dokumencie, który podpisujesz i to tam należy go szukać. Najczęściej deweloperzy nie próbują unikać tej kwestii i wyrażają zgodę na zasadzie umownego prawa do odstąpienia od umowy. Czy za rezygnację trzeba zapłacić? W większości przypadków będziesz musiał ponieść koszt kar umownych zapisanych w dokumencie.
W przypadku umów rezerwacyjnych proces wygląda dokładnie tak samo. Różnica jest jednak w tym, że podczas podpisywania dokumentów rezerwacyjnych najczęściej wpłacasz kaucję. Jeśli odstąpisz od umowy, kaucja zostaje w rękach dewelopera. Jest to rekompensata za czas, w którym oferta była niedostępna dla innych osób, chcących kupić nieruchomość.
Oczywiście nie zawsze jest tak, że podpisując umowę deweloperską, możesz z niej zrezygnować tylko wtedy, gdy opłacisz karę umowną. Jest kilka przypadków, kiedy możesz odstąpić bez stosowania się do tych zasad. Dzieje się tak wtedy, gdy:
To jednak nie wszystko. Jeżeli nieruchomość będzie posiadała wiele wad fizycznych albo będzie zupełnie inaczej przygotowana niż zapisano w umowie, możesz odstąpić od umowy po upływie terminu na przeniesienie własności na podstawie ogólnych przepisów Kodeksu Cywilnego. Możesz też zrezygnować, jeśli powierzchnia mieszkania okaże się mniejsza o więcej niż 2% w stosunku do tego, co deklarował deweloper. Inna sytuacja jest, jednak gdy okazuje się, że ostateczny metraż mieszkania, różni się od tego, który obiecywał deweloper o więcej niż 2%. Bardzo często deweloperzy umieszczają w umowach zapis, że jeśli bank nie przyzna nabywcy kredytu, może on odstąpić od umowy bez kar umownych. Wynika to z faktu, że deweloperzy doskonale wiedzą, iż klienci, którzy nie otrzymują finansowania, są niewypłacalni. Oznacza to więc dla nich więcej problemów niż pożytku.
Według polskiego prawa kary umowne muszą być proporcjonalne. Oznacza to więc, że jeśli deweloper odstąpi od umowy, także będzie musiał wypłacić Ci rekompensatę. Kiedy deweloperzy najczęściej odstępują od umowy? Zazwyczaj dzieje się to ze względu na wzrost cen na rynku. Okazuje się wtedy bowiem, że nawet wypłacając nabywcom karę, są w stanie zarobić więcej, sprzedając lokal komuś innemu trochę później. Oczywiście deweloper może także zerwać umowę bezkosztowo, gdy np. nabywca opóźnia termin odbioru lub nie wpłaca w terminie kolejnych transzy.
Czy odstąpienie od umowy bez podania przyczyny i bez kosztów? Jest to bardzo rzadko spotykana sytuacja. Zazwyczaj deweloperzy zgadzają się na to, jeśli wiedzą, że szybko znajdą kupca za znacznie większe pieniądze. Najczęściej jednak rezygnacja z zakupu, która wynika z sytuacji życiowej czy po prostu ze zmiany decyzji, wiąże się z wypłatą rekompensaty.
Pamiętaj, że zakup mieszkania nie jest łatwym procesem i trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Niestety czasami problemy finansowe, choroba, nagły wyjazd czy odmowa banku sprawiają, że transakcja musi zostać zerwana. Dlatego już podczas podpisywania umowy, miej to na uwadze i zadbaj, aby w dokumencie pojawiły się zapisy, które Cię chronią. Obawiasz się, że sam nie dasz rady? Zgłoś się na audyt do ekspertów! Pomogą Ci oni zapoznać się ze wszystkimi istotnymi kwestiami i uchronią Cię przed popełnieniem błędu.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.