W artykule wyjaśniamy, co zrobić, gdy remont został źle wykonany.
Chcesz sprawdzić firmę remontową?
Decyzja o zatrudnieniu ekipy wykończeniowej bez umowy może nieść dla Ciebie wiele nieprzyjemnych konsekwencji, a także strat finansowych. Co zrobić, jeśli współpracowałeś z kimś w ten sposób i okazało się, że remont został źle wykonany, a firma nie poczuwa się do odpowiedzialności?
Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zatrudnienie ekipy remontowej, jest oczywiście spisanie wszystkich ustaleń i przedstawienie ich w formie pisemnej umowy, opatrzonej podpisami obu stron. Według prawa polskiego każde takie działanie powinno być poprzedzone spisaniem konkretnego dokumentu, który chroni zarówno zamawiającego, jak i wykonawcę przed nieuczciwością drugiej strony. Umowa jest podstawą do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.
Wiele osób licząc na uczciwość wykonawcy, rezygnuje ze sporządzania umowy pisemnej, przez co później nie jest w stanie dochodzić swoich praw, gdy okazuje się, że remont został wykonany niezgodnie z tym co ustalono. Sądowne dochodzenie swoich praw, może być w takiej sytuacji bardzo trudne, gdyż zwykle to umowa jest podstawowym dokumentem branym pod uwagę w trakcie postępowania dowodowego. Oczywiście, możesz udowodnić, że rzeczywiście współpracowałeś z daną ekipą, ale będzie Cię to kosztowało mnóstwo czasu, zaangażowania i nerwów. Jesteś w takiej sytuacji? Musisz w takim razie zebrać wszystkie dowody świadczące o tym, że zleciłeś coś konkretnemu wykonawcy.
Mogą być to np. świadkowie potwierdzający, że dana ekipa codziennie przychodziła i słychać było remontowe odgłosy. Samo udowodnienie współpracy z konkretnymi osobami nie jest jednak najtrudniejsze. Najtrudniej jest wskazać, jakie były ustalenia, jeśli chodzi o zakres prac. Do tego musisz więc przygotować się szczegółowo, np. odnaleźć smsy czy nagrane rozmowy telefoniczne potwierdzające wasze ustalenia.
Odszkodowanie za źle wykonane prace remontowe najprościej jest otrzymać na podstawie umowy, która wskazuje szczegółowe warunki techniczne. Jeśli jednak zlecający pracę nie podpisał umowy z ekipą remontową i wykonawca nie poczuwa się do zwrotu opłat czy nie proponuje innej formy rekompensaty, to można dochodzić swoich praw w sądzie. Wchodząc na drogę sądową na starcie, należy liczyć się z kosztami, aczkolwiek po wygranej sprawie z pewnością nie tylko dostaniemy odszkodowanie, ale i zwrócą się nam opłaty sądowe. Często już sama informacja o chęci złożenia pozwu mobilizuje firmy remontowe do podjęcia stosownej akcji, tj. usunięcia nieprawidłowości i naprawy usterek, zwrotu części opłat za usługę bądź wypłacenia stosownego odszkodowania.
Zawsze zachęcamy zatem do otwartej rozmowy z ekipą, a dopiero później przystąpienia do podjęcia konkretnych kroków prawnych. Warto też przeszukać wszystkie wymienione z wykonawcą e-maile, wiadomości tekstowe czy papierowe dokumenty, by przedstawić je firmie remontowej w celu ukazania dowodów na nie dotrzymanie przez nią warunków umowy ustnej.
Nieprawidłowo wykonany remont domu bądź mieszkania to prawdziwy koszmar właścicieli. Marzenie o upragnionych czterech kątach pryska wraz z odbiorem kluczy od ekipy remontowej. Zleceniodawca każdego dnia widzi te krzywo położone płytki, panele czy nierówno przyklejoną tapetę. Dodatkowo porysowane grzejniki bądź okna. Coś niedomalowane, tu fugi za dużo, a tam brakuje. To prawdziwe utrapienie dla perfekcjonistów! Co gorsze to firma wykończeniowa za nic ma nasze uwagi i nie poczuwa się do obowiązku dokonania napraw czy chociażby wypłacenia odszkodowania. A wnętrze lokalu, zamiast stanowić przytulny azyl, irytuje różnego typu niedociągnięciami. Zdarza się, że remont jest na tyle spartaczony, iż nie tylko cierpią na tym nasze zmysły estetyczne, ale i nasz komfort. Nagminnym błędem jest niewłaściwe przeniesienie gniazdek elektrycznych czy złe zamontowanie baterii kuchennych. Niestety zdarzają się także nieprawidłowo powieszone grzejniki, lustra, albo lampy. Internet aż roi się od zdjęć i forów remontowych opisujących różnego rodzaju uchybienia - kilka przykładów poniżej:
Pamiętaj, że oprócz umowy z wykonawcą, konieczne będzie również przedstawienie raportu dotyczącego stanu technicznego nieruchomości po zakończeniu prac. Raport można wykonać niezależnie od tego, czy masz podpisaną umowę z wykonawcą, czy nie. W sądzie jest on dokumentem wymaganym. Jeśli chcesz, aby było to wykonane profesjonalnie – zadzwoń do nas. Sprawdzimy dokładnie każdy kąt, a specjaliści rozpiszą z detalami wszystkie niedoróbki i usterki.
Nawet jeśli nie masz żadnej dokumentacji umownej, śmiało możesz się do nas zgłosić, a my sprawdzimy nieruchomość kompleksowo.
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Chcesz sprawdzić firmę remontową?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.