W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób możemy rozliczać flipy.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Interesujesz się branżą nieruchomości i wpadłeś ostatnio na pojęcie flipowania i powiązanych z tym podatków, ale nie masz pojęcia, z czym to się je? Mamy dla Ciebie poradnik, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Zanim przejdziemy do kwestii podatkowych, konieczne jest omówienie samego terminu flipowanie. Flipowanie definiowane jest jako kupno mieszkań w atrakcyjnej cenie oraz ich sprzedaż za wyższą kwotę. Jednak nie jest to tylko zakup w myśl zasady „taniej kupić, drożej sprzedać”, ale także np. zakup mieszkania wymagającego konkretnego remontu, przeprowadzenie go i podniesienie znacznie wartości lokalu, aby można było sprzedać je z widocznym zyskiem.
Flipowanie dla wielu osób stało się najlepszą formą inwestowania, która dostarcza im dodatkowej gotówki lub jest głównym źródłem utrzymania.
Flipowaniem mogą zajmować się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Jest jednak jedna kwestia, o której trzeba pamiętać, a mianowicie prawo, które zezwala na przeprowadzenie określonej ilości transakcji bez zakładania działalności gospodarczej. Najlepszym rozwiązaniem jest więc pojedyncza próba, która wskaże Ci, czy jest to rzecz dla Ciebie, czy też niestety nie.
Jednym z aspektów flipowania, który przeraża wiele osób, są sprawy podatkowe. Rzeczywiście sprzedaż nieruchomości wiąże się z odprowadzeniem konkretnych kwot. Unikanie tego, uznawane jest za oszustwo i jest niezgodne z prawem. Kiedy nabywasz nieruchomość i sprzedajesz ją przed upływem 5 lat (czas liczony od końca roku, w którym dokonaliśmy zakupu), musisz zapłacić podatek dochodowy o wysokości 19%. Oznacza to więc, że podatek płacisz od realnie zarobionej kwoty i odliczasz go od przychodu pomniejszonego o koszty. Możesz zostać zwolniony z podatku w ciągu 3 lat od momentu sprzedaży nieruchomości, ale powinieneś wykorzystać uzyskane środki na własne cele mieszkaniowe.
Oczywiście kwestia opodatkowania jest tutaj taka sama, jak w przypadku innych sprzedaży. Możesz wybrać zasady ogólne i wtedy w zależności od dochodu zapłacisz 17% (przy dochodzie do 85528 zł w skali roku) oraz 32% od nadwyżki.
Drugą formą opodatkowania jest podatek liniowy wynoszący 19% w skali roku. To, którą opcję wybierzesz, zależy tylko od Ciebie, dlatego warto dokładnie przeliczyć, która będzie dla Ciebie korzystniejsza.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, że flipowanie to dobry sposób na dodatkowy zarobek i stałą pracę. Koniecznie spróbuj!
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.