Podpisanie umowy deweloperskiej wiąże się z zawarciem umowy przenoszącej własność. A co w sytuacji, gdy sprzedający unika zawarcia takiego dokumentu? Jak zmusić notariusza do podpisania aktu notarialnego? W tym artykule zawarliśmy wszystkie niezbędne informacje na ten temat.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodpisując umowę deweloperską, obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy przenoszącej własność. Oznacza to w praktyce, że deweloper zobowiązuje się, iż wybuduje lokal i przeniesie własność na nabywcę u notariusza, czyli obie strony podpiszą tzw. umowę końcową.
Umowa końcowa, czyli przenosząca własność to nic innego jak ostatni dokument, który podpisują deweloper i nabywca. Zazwyczaj ten proces jest już tylko formalnością, która wieńczy całą transakcję, jednak czasami zdarza się, że deweloper miga się od podpisania wstecznego dokumentu z różnych przyczyn. To bardzo zła wiadomość dla każdego kupującego, ponieważ w tej sytuacji nie ma ani pieniędzy, ani nie może swobodnie korzystać z lokalu, gdyż nie jest prawowitym właścicielem. Dlatego powinien on maksymalnie nalegać, aby deweloper jak najszybciej zgodził się podpisać akt.
Co więc zrobić, gdy deweloper unika podpisania aktu notarialnego? Przede wszystkim warto dokładnie przeczytać umowę deweloperską i przeanalizować wszystkie widniejące w niej zapisy. W tym dokumencie powinien być szczegółowo wyznaczony termin przeniesienia własności lokalu. Gdy deweloper jednak spóźnia się z przekazaniem, nabywca ma prawo do wyznaczenia dodatkowego terminu, który jest określony prawnie. O czym nie możesz zapomnieć? Termin ten nie może być dłuższy niż 120 dni od daty przeniesienia własności z umowy deweloperskiej. Wyznaczając drugi termin, deweloper jest już świadomy, że w przypadku niewywiązania się z zobowiązań wobec nabywcy, ten ostatni będzie mógł odstąpić od umowy deweloperskiej, a co za tym idzie, on zostanie z niesprzedaną nieruchomością, a cała kwoty wróci w ręce nabywcy. Wyznaczenie drugiego terminu i możliwość bezkosztowego odstąpienia od umowy deweloperskiej to ustawowe prawo nabywcy, o czym warto pamiętać, szczególnie w podbramkowych sytuacjach, gdy deweloper bardzo miga się od podpisania dokumentu.
Zastanawiasz się, jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego poświadczającego własność? Przede wszystkim pokaż mu, że znasz swoje prawa. Umowa deweloperska to akt notarialny, a co za tym idzie, państwo gwarantuje nam wykonanie podpisanej przez dewelopera umowy. Jednak kiedy samo poinformowanie dewelopera o tym obowiązku nie poskutkuje, należy złożyć w sądzie pozew o wykonanie zobowiązania z umowy deweloperskiej. W wykonaniu notarialnej umowy deweloperskiej deweloper powinien wykonać zobowiązania z tego aktu. Dzięki temu sąd złoży za dewelopera takie oświadczenie woli w formie wyroku. Co to oznacza z perspektywy kupującego? Otóż w tej sytuacji nabywca stanie się właścicielem nieruchomości bez czynnego udziału dewelopera
Jak uchronić się przed niechęcią dewelopera do popisania umowy? Przede wszystkim zapisami sporządzanymi już na etapie umowy deweloperskiej. Po pierwsze zapisy te powinny regulować czas, jaki deweloper ma na podpisanie aktu notarialnego. Po drugie w umowie muszą znaleźć się informacje o wysokich karach za niedotrzymanie terminu. Kolejna kwestia to fakt, że w przypadku wystąpienia opóźnień należy wezwać dewelopera do zawarcia umowy przyrzeczenia. W tym celu zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy wyznaczyć deweloperowi dodatkowy 120-dniowy termin na przeniesienie praw własności. Jeśli nie znasz się zbyt dobrze na temacie nieruchomości, koniecznie zatrudnij do analizy umowy osoby, które są specjalistami z tego zakresu. Dzięki temu, że przekażesz dokument w odpowiednie ręce, będziesz spać spokojnie, ponieważ wszystkie zapisy będą dla Ciebie korzystne. Myślisz, że to nieuprzejme w stosunku do dewelopera? W ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo!
O ile wiele firm działa w pełni legalnie, o tyle może trafić się kilka, które nie będą dbały o Twoje interesy i opóźnienia będą dla nich czymś naturalnym. Jeżeli nie zadbasz o załączenie odpowiednich zapisów w umowie, możesz mieć duże problemy, ponieważ deweloper nie ponosi żadnej odpowiedzialności za opóźnienia. Co gorsza, takie opóźnienia mogą trwać miesiącami, a nawet latami, przez co Ty zostaniesz bez pieniędzy i bez mieszkania. Pozostanie Ci tylko wejść na drogę sądową, która jest kosztowna, a do tego zabierze Ci mnóstwo czasu i przysporzy stresu.
W przypadku zakupu nieruchomości najważniejsza jest chłodna analiza sytuacji, zdroworozsądkowe podejście, podejmowanie decyzji bez emocji i przede wszystkim stałe sprawdzanie wszystkich elementów, Jeśli więc nie chcesz zastanawiać się jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego, zadbaj o to już na etapie podpisywania umowy deweloperskiej.
2023-09-28 (zaktualizowano: 2023-09-28)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.