Obcokrajowcy również mogą nabyć nieruchomość w Polsce, oczywiście najpierw trzeba spełnić wszystkie wymogi i zająć się załatwieniem niezbędnych formalności. W niektórych przypadkach należy mieć odpowiednie zezwolenie, innym razem procedura jest niezwykle łatwa, przyspieszona. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, aby uniknąć ewentualnych problemów. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Rezerwacja onlineCoraz więcej cudzoziemców decyduje się na zakup mieszkania w Polsce. Najłatwiej mają osoby z krajów Unii Europejskiej ze względu na mocno uproszczoną procedurę, nie potrzebują oni nawet zezwolenia na nabycie nieruchomości. W innych przypadkach konieczne staje się złożenie odpowiedniego wniosku, wszystko można jednak załatwić w urzędzie lub nawet drogą listowną. Jeśli obcokrajowiec jest osobą fizyczną bez obywatelstwa polskiego, przedsiębiorcą z siedzibą firmy poza granicami RP, to może liczyć na uzyskanie zezwolenia na zakup mieszkania lub domu.
Istotne staje się wykazanie więzi z Polską, aby złożony wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Łatwiej mają osoby z polską narodowością lub z polskim pochodzeniem. Z otrzymaniem pozwolenia nie będą mieć problemu cudzoziemcy, którzy zawarli związek małżeński z obywatelem polskim lub prowadzą działalność zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Należy też podkreślić, że wymaga się pobytu czasowego, stałego lub rezydenta długoterminowego.
Przy składaniu wniosku o uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca konieczne staje się podanie danych osobowych, dokumentu podróży, miejsca pobytu. Wymaga się nawet zawarcia informacji o tym, czy obcokrajowiec przebywał kiedyś areszcie, w strzeżonym ośrodku lub odbywał karę pozbawienia wolności. Wymaga się danych odnośnie do niekaralności sądowej na terenie Polski, toczących się postępowań dotyczących spraw wykroczeń. Cudzoziemiec musi wywiązywać się ze zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa.
Niezbędne staje się również napisanie powodu złożenia wniosku. Do formularza dołącza się dodatkową dokumentację w postaci rozmaitych odpisów (z rejestru przedsiębiorców, księgi wieczystej, rejestru gruntów, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) oraz decyzji o warunkach zabudowy, zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS, dowodu dokonania opłaty skarbowej, wykresu z mapy ewidencyjnej. Niezbędne jest także dokument, który potwierdza więź obcokrajowca z Polską i źródło pochodzenia środków finansowych na zakup nieruchomości.
Jeśli komuś zależy na przyspieszeniu zakupu nieruchomości, to należy zadbać o wcześniejsze załatwienie promesy. Stanowi na dokument przyrzeczenia wydania zezwolenia. Oczywiście ponownie niezbędne staje się złożenie odpowiedniego wniosku, trzeba zrobić to jeszcze przed nabyciem mieszkania lub domu. Z zapisów promesy jasno wynika, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać zezwolenie. Jest ona ważna przez 12 miesięcy od jej wydania.
W pierwszej kolejności składa się wniosek o wydanie zezwolenia. Dołączyć trzeba do niego oczywiście wszystkie niezbędne dokumenty. Kolejnym krokiem będzie zweryfikowanie wniosku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Potem następuje opiniowanie wniosku. Jeśli nie pojawiają się żadne sprzeciwy ze strony ministrów, to w ciągu 14 dni po sporządzeniu i wydaniu opinii zakończy się rozpatrywania wniosku. Cudzoziemiec będzie mógł odebrać decyzję w sprawie udzielenia zezwolenia na zakup nieruchomości. Czasem trzeba spełnić różne dodatkowe warunki, aby możliwe było otrzymania zezwolenia. Pamiętać trzeba także o uzyskaniu zaświadczenia o prawomocności decyzji.
Zakup mieszkania obcokrajowiec może sfinalizować kredytem hipotecznym, nie trzeba mieć nawet polskiego obywatelstwa. Kluczowe staje się bycie wiarygodnym klientem w oczach kredytodawcy. Banki dokładnie weryfikują zdolność kredytową, sytuację finansową i ekonomicznego obcokrajowca. W przypadku kredytu wymaga się dokumentów tożsamości, karty pobytu, zaświadczenia o zezwoleniu na zakup nieruchomości. Wymaga się też zezwolenie na zakup, historii rachunku osobistego, dokumentów opisujący przedmiot umowy w postaci nieruchomości. Niezbędne będzie także sporządzenie umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego, złożenie wniosku do sądu o wpis do hipoteki. Przeniesienie prawa własności jest niezbędne do uruchomienia kredytu. Na koniec podpisuje się umowę o kredyt hipoteczny.
2023-05-05 (zaktualizowano: 2023-05-05)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.