W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie pytania warto zadać deweloperowi.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Decyzja o nabyciu domu czy mieszkania to duża odpowiedzialność i koszta. Warto zatem się do tego właściwie przygotować na kluczowych płaszczyznach. Otóż pierwszym obszarem są finanse, jak również nasze preferencje związane z poszukiwanym lokalem, tj. jego wielkość, lokalizacja, czy układ pomieszczeń. Drugą kwestie stanowią podstawowe informacje prawne dotyczące konkretnej nieruchomości. Chcąc się obeznać w świecie nieruchomości i rynku pierwotnym zachęcamy do przejrzenia Ustawy deweloperskiej, która przybliży zarówno proces zakupu lokalu od dewelopera, jego obowiązki, jak i podstawowe pojęcia z tym związane. Na spotkanie z deweloperem powinno się przygotować listę pytań, a także poprosić o przesłanie draftu umowy.
Zapoznanie się z Umową deweloperską wraz z Prospektem informacyjnym oraz rzutami technicznymi jest niezbędnym krokiem do bezpiecznego nabycia domu bądź mieszkania. Szczegółowa analiza dokumentów i odpowiedzi na pytania zadane firmie deweloperskiej umożliwi lepszą analizę oferty. Oczywiście nie może zabraknąć też etapu związanego z generalnym sprawdzeniem rzetelności dewelopera, jego sytuacji prawnej i finansowej, a także weryfikacji cen rynkowych w danej miejscowości na określony typ nieruchomości. Skrupulatny audyt techniczny, finansowy oraz prawny pozwoli na skuteczną ochronę interesów.
Poza wspomnianą już prośbą o wgląd do dokumentów polecamy dopytać się dewelopera o następujące tematy: sposób finansowania inwestycji (źródło finansowania) oraz przestrzenne zagospodarowanie okolicy (minimum do jednego kilometra wokół nieruchomości). Kwestia finansowania jest istotna z punktu realności zrealizowania inwestycji do końca. Czym więcej środków posiada firma deweloperska, tym większa szansa na sukces. Finanse pozyskiwane od nabywców mogą doprowadzić do problemów finansowych, gdy okaże się, iż kupujący są niewypłacalni bądź za mało osób zdeklarowało zakup lokali. Alternatywnie deweloper może uzyskać także kredyt na realizacje przedsięwzięcia.
Drugi aspekt związany z otoczeniem nieruchomości to przede wszystkim potencjalnie uciążliwe sąsiedztwo, a także zmniejszenie wartości kupionego mieszkania czy domu. Nieruchomości znajdujące się przy zakładach przetwórczych, śmietniskach i tym podobne, szybko tracą na wartości, a nieraz są też bardzo trudne w odsprzedaży. Dlatego też informacje o przeznaczeniu sąsiednich działek są niezwykle istotne!
Przy zakupie domu bądź mieszkania od dewelopera kluczowa jest analiza umowy deweloperskiej. I tu w pierwszej kolejności trzeba wnikliwie zapoznać się z opisem przedmiotu umowy. Skrupulatna weryfikacja standardu deweloperskiego oraz dołączonych do umowy rzutów, pozwoli na obiektywną ocenę techniczną danej inwestycji. Dzięki temu poznamy nie tylko zastosowane materiały, ale i poszczególne rozwiązania techniczne. Dodatkowo zachęcamy do poświęcenia chwili na zapoznanie się z terminami realizacji inwestycji.
Wiele firm reklamuje się, używając wyłącznie informacji o zakończeniu prac budowlanych. Jest to bardzo mylące, gdyż od tego momentu do wprowadzenia się do inwestycji będziemy czekać jeszcze sporo czasu. Jest to związane z koniecznością uzyskania pozwolenia na użytkowanie, a także przeprowadzeniem odbioru technicznego lokalu. Dlatego osoby liczące na szybkie oddanie nieruchomości i przeniesienie własności, mogą być bardzo rozczarowane.
Wracając jeszcze do analizy umowy deweloperskiej, polecamy szczególnie przeanalizować, a wręcz dopytać przedstawiciela dewelopera o rzeczywisty metraż nieruchomości. Jest to ważne, ponieważ umowa zawiera jedynie planowany metraż lokalu i dopiero przy odbiorze technicznym poznajemy faktyczny rozmiar domu czy mieszkania. W związku z tym zawczasu powinno się sprawdzić, czy w umowie pojawi się odpowiednia klauzula mówiąca o metrażu i stosowanym rozliczeniu (w celu uniknięcia przykładowo sporych dopłat).
Z kolei dla nabywców, którzy mają w planach wziąć kredyt hipoteczny, polecamy zweryfikowanie konsekwencji związanych z potencjalnym nieuzyskaniem finansowania. Tu z kolei przydatne będzie umieszczenie w umowie deweloperskiej klauzuli uprawniającej do bezpłatnego odstąpienia od zawartej umowy, w sytuacji, gdy bank odmówi udzielenia kredytu. Tym sposobem kupujący nie straci wkładu własnego oraz uniknie dotkliwych kar finansowym spowodowanych odstąpieniem od umowy deweloperskiej.
2022-04-26 (zaktualizowano: 2022-04-26)
Tekst autorstwa
Marcelina Galos
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.