W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie mogą wystąpić różnice w metrażu podczas sprawdzania mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy analizie umowy deweloperskiej?
Powierzchnia mieszkania jest jednym z podstawowych parametrów, które bierzemy pod uwagę, rozważając zakup danego lokalu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że metraż projektowy, który znajdziemy w umowie deweloperskiej, zawsze będzie różnił się nieco od tego powykonawczego.
Już na etapie sprawdzania umowy deweloperskiej przed jej podpisaniem warto, jest zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące sytuacji, gdy powierzchnia kupowanego przez nas mieszkania będzie większa lub mniejsza od projektowej o kilka procent. Dobrze jest zwrócić uwagę na tzw. margines tolerancji, a więc wskazaną w umowie wartość (zazwyczaj 2% powierzchni lokalu) po przekroczeniu której nabywca ma prawo odstąpić od zawartej umowy. Różnica w metrażu powykonawczym i projektowym jest efektem przeprowadzanej po zakończeniu budowy inwentaryzacji powykonawczej, w ramach której dokonywany jest pomiar wszystkich kondygnacji budynku z uwzględnieniem metrażu poszczególnych lokali. Informacja na temat ostatecznej powierzchni lokalu przekazywana jest nabywcom najczęściej przy okazji odbioru mieszkania i dobrze jest być przygotowanym na to, że metraż będzie nieznacznie różnił się od tego z umowy. Ważne jest w tym przypadku, jakie postanowienia w tym zakresie zawarte są w podpisanej przez nas umowie deweloperskiej. Warto, aby znalazł się w niej zapis, w myśl którego w przypadku, gdy gotowe mieszkanie okaże się większe, nabywca nie będzie zmuszony dopłacać różnicy, ale jeżeli dopłata miałaby być konieczna, to dla równowagi umowa powinna również gwarantować zwrot części środków, gdyby okazało się, że lokal jest mniejszy. Są to kwestie, które należy omówić szczegółów jeszcze przed przystąpieniem do umowy z deweloperem. Umowę najlepiej jest kompleksowo sprawdzić z pomocą doświadczonego prawnika.
Według zapisów ustawy deweloperskiej deweloper zobowiązany jest do wskazania w umowie deweloperskiej normy, w oparciu o którą dokonywany jest pomiar powierzchni użytkowej mieszkania. Zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997 do powierzchni użytkowej nie powinna być wliczana powierzchnia pod ściankami działowymi, z wyjątkiem ścianek łatwych do demontażu. Takie sformułowanie pozostawia pole do szerszej interpretacji normy, z czego część deweloperów skrupulatnie korzysta, traktując ścianki działowe jako konstrukcję, której demontaż nie jest trudny, pomimo iż w rzeczywistości wymaga on dużych nakładów pracy.
Mimo wszystko jeżeli chodzi o sam pomiar, to jest on przeprowadzany w ramach inwentaryzacji powykonawczej najczęściej przez geodetę. Dlatego też samodzielne mierzenie lokalu podczas odbioru nie jest uzasadnione - jego rezultat nie będzie podstawą do podważenia wymiaru wskazanego przez dewelopera.
2022-03-09 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika przy analizie umowy deweloperskiej?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.