W poniższym artykule wyjaśniamy, jak i dlaczego powinien zostać wykonany pomiar wilgotności wylewki.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórCzym jest pomiar wilgotności wylewki i jak go sprawdzić? Czy jest urządzenie, które bada pomiar wilgotności wylewki? Czy możne to zrobić każdy? Czy można to zrobić w prosty sposób? Odpowiadamy na te i inne pytania związane z oceną wylewki.
W trakcie odbioru mieszkania warto dokonać pomiaru, który sprawdza, jaka jest zawartość wilgoci w podłodze. Najczęściej chodzi o to, by sprawdzić, czy można wykonywać kolejne prace związane z układaniem podłogi. Zdarza się bowiem, że deweloper wykonuje pewne prace za późno, czego efektem jest fakt, że wylewki są jeszcze mokre. Badanie wilgotności wykonuje się nieinwazyjnie. Profesjonalny i wykalibrowany sprzęt sprawia, że deweloper nie ma argumentów, by podważyć efekt pomiarów, co jest bardzo ważne na etapie odbioru technicznego. Jeśli faktem jest, że wylewka nie wyschła, bo ten etap prac wykonano za późno, to jest do przełknięcia, zdarza się bowiem, że powodem może być nieprawidłowa hydroizolacja lub awaria.
Badając wilgotność, będziemy wiedzieli, czy można realizować kolejny etap, który związany jest z wykończeniem. Pomiary dokonywane przez odpowiedni wilgotnościomierz są zgodne z normami ASTM F2170 oraz ASTM F2659, zaś odczyty wilgotności dokonywane są na głębokości 30-80 mm, co daje szczegółowy obraz jastrychu.
Warto sprawdzić przed ułożeniem podłogi równość podłoża. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeśli okaże się, że podłoga ma inne odchyłki niż dwa milimetry na powierzchni dwóch metrów, pojawia się problem, ponieważ trzeba to poprawić, a zatem nie można zajmować się wykończeniem mieszkania.
Jeśli wylewka, po zbadaniu wilgotnościomierzem nie spełnia odpowiedniej normy, również trzeba wstrzymać się z pracami wykończeniowymi. W obu przypadkach ignorowanie nierówności i wilgotności wylewki może przynieść negatywne efekty.
Poza tym, że wylewka musi być równa, bo w innym razie trzeba zobowiązać ekipę dewelopera do jej sfrezowania, a także odpowiednio wilgotna, to musi być również twarda, zwarta, pozbawiona uskoków i pęknięć. Bardzo często wszystkie parametry poza wilgotnością nabywca jest w stanie ocenić sam, ale warto pamiętać, że współcześnie można wykorzystać nowoczesne technologie w trakcie odbioru technicznego. To pomoże nie popełnić błędów, które będą kosztować niemało, gdy będzie trzeba je poprawiać.
2022-05-29 (zaktualizowano: 2022-05-29)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.