W poniższym artykule przekazujemy informacje dotyczące condohoteli i opinie o nich.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy analizie umowy deweloperskiej?
Kupno mieszkania i odbiór mieszkania to dla wielu osób najważniejsza inwestycja w życiu. Jednak w ostatnim czasie panuje moda na zakup apartamentów nad morzem, co jest dodatkowym źródłem dochodów. Czy jest to jednak opłacalna inwestycja?
Condohotel to budynek znajdujący się w popularnej miejscowości turystycznej lub np. w dużym mieście i podzielony na wiele mniejszych apartamentów. Właścicielami takich lokali są osoby, które czerpią dochody z najmu od turystów lub też innych osób, które przyjeżdżają w celach biznesowych. Sam lokal jest wybudowany przez dewelopera, natomiast poszczególne mieszkania są sprzedawane osobom fizycznym lub przedsiębiorcom. Dlatego po oddaniu inwestycji odbywa się przeniesienie własności na rzecz nabywcy oraz podpisanie umowy ze spółką, która jest operatorem budynku.
W praktyce pokoje w Condohotelu przypominają małe kawalerki i różnią się od tradycyjnych pokoi hotelowych, ponieważ posiadają mały aneks kuchenny oraz różne przełącza. Są też na ogół większe niż pokoje hotelowe. Dla osób, które nabywają tego typu lokale, przeznaczone później do wynajmu, największym atutem jest fakt, że nie muszą dopełnić szeregu formalności związanych z wynajmowaniem czy przekazywaniem kluczy do lokalu osobom, które będą się tam zatrzymywać. Za to odpowiada bowiem zarządca.
Kupując apartament w Condohotelu należy zwrócić uwagę na gwarancję rentowności ze strony dewelopera. Propozycje zysków powyżej 7% powinny być alarmujące, ponieważ jest to na ogół zysk liczony w cenach brutto. Często zdarza się też, że deweloper podwyższa ceny sprzedaży tego typu lokali, co przez pierwsze lata daje możliwość wypłacania gwarantowanego zysku z nadwyżek, uzyskanych w czasie sprzedaży. Jednak sama inwestycja jest dość opłacalna.
Jeśli chodzi o kwestie podatkowe to lokale znajdujące się w Condohotelach są na ogół obarczone stawką VAT w wysokości 23%. Można jednak zarejestrować się w odpowiednim urzędzie skarbowym jako czynny podatnik VAT i wówczas odliczyć tę kwotę. Istotne jest jednak aby zachować w domowym budżecie kwotę brutto, ponieważ w późniejszym terminie konieczny będzie zwrot podatku.
2022-03-20 (zaktualizowano: 2022-03-20)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika przy analizie umowy deweloperskiej?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.