W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ekspektatywa.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Z doświadczenia wiemy, że wielu nabywców nie ma, ani wiedzy z zakresu nieruchomości, ani wykształcenia prawnego. W związku z tym większość specyficznej, fachowej terminologii jest im obca. Przykładem jest właśnie pojęcie ekspektatywy, które oznacza czas oczekiwania przez nabywcę na ustanowienie własności lokalu. Dokładniej mówiąc jest to okres od podpisania umowy na przeprowadzenie budowy nieruchomości do momentu wyodrębnienia danego mieszkania wraz z wpisaniem go do księgi wieczystej.
Ekspektatywa jest dziedziczona, zbywalna i nie ulega egzekucji. Można ją również przekazać na drodze darowizny innej osobie. Trzeba, jednak pamiętać, że niezbędne jest do tego przygotowanie odpowiedniego aktu notarialnego. Co więcej, kupno ekspektatywy to tak naprawdę nabycie roszczenia prawa, a nie pełne prawo do własności, jak to jest w przypadki zakupu nieruchomości.
Sprzedaż ekspektatywy, jako prawa majątkowego związana jest z koniecznością uregulowania podatków. Poza standardową skalą podatkową związaną z dochodem ze sprzedaży, trzeba mieć na uwadze także podatek od czynności cywilnoprawnych związany właśnie ze zbyciem ekspektatywy. Podatek PCC wynosi w tym wypadku 1%. Poza tym przypominamy, że sprzedając ekspektatywy nie można liczyć na ulgi w opodatkowaniu, jak to jest po zbyciu nieruchomości po upływie pięciu lat od nabycia lokalu.
Ekspektatywa może być uznana za jeden ze środków ochrony kupującego. Umożliwia ona wymaganie od dewelopera swoich należności na skutek przykładowego bankructwa spółki czy jej nierzetelności. Zgodnie z ustawą dotyczącą prawa własności lokali, utworzenie odrębności własności lokalu wymaga spełnienia określonych elementów formalnych. Przede wszystkim deweloper musi posiadać własność gruntu w miejscu prowadzenie budowy wraz ze zezwoleniem. Dodatkowo w księdze wieczystej niezbędny jest zapis o zobowiązaniu firmy deweloperskiej do utworzenia odrębnej własności lokalu.
2022-04-25 (zaktualizowano: 2022-04-25)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.