W poniższym artykule wyjaśniamy, czym różni się gwarancja na dom od dewelopera od rękojmi.
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęGwarancja jest tak naprawdę gestem dobrej woli dewelopera, ponieważ nie jest ona obowiązkiem, który wynika wprost z przepisów prawa. Deweloper, udzielając gwarancji, robi to, co najmniej z 2 powodów:
Przedmiotem ochrony może być cały szereg ewentualnych wad i usterek, jakie w razie konieczności zostaną usunięte bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych ze strony klienta.
Zakres dobrowolnej gwarancji i czas jej trwania powinien znaleźć się w umowie deweloperskiej. Jeżeli nie zastrzeżono innego terminu, to okres gwarancji wynosi 2 lata od dnia wydania lokalu. Zabezpieczeniu może podlegać część lub całość mieszkania, a nawet jego wyszczególnione elementy.
Najistotniejszą różnicą jest to, że rękojmia jest nam zagwarantowana ustawowo.
Gwarancja jest dobrowolna i jest to dodatkowe uprawnienie nabywcy. To czy deweloper jej udzieli, tak naprawdę zależy od niego.
Rękojmia i gwarancja nie są od siebie zależne, to klient decyduje tak naprawdę, z którego rozwiązania skorzysta. Gwarancja obejmuje naprawienie wad, które zostaną określone w umowie. Gwarancję traktuje się jako przyrzeczenie dewelopera do naprawienia wad i koniecznie jest jej opisanie w umowie. Ważne jest również to, że skorzystanie z gwarancji nie wyklucza nam skorzystania z rękojmi.
Przedstawiamy najważniejsze różnice dotyczące rękojmi i gwarancji.
Gwarancja:
Rękojmia:
2022-04-14 (zaktualizowano: 2022-04-14)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.