Podpisałeś umowę deweloperską, a teraz chcesz z niej zrezygnować, ale obawiasz się utraty pieniędzy? Rzeczywiście kary umowne to częsta praktyka, jednak nie zawsze musisz je płacić! Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który rozwieje wszelkie wątpliwości w tej kwestii.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineZacznijmy od tego, że odstąpienie od umowy powinno być jednym z punktów zawartych w umowie deweloperskiej. Najczęściej nie ma większych problemów z jego wyegzekwowaniem, gdyż deweloperom także zależy na tym, aby ich klienci byli wypłacalni. Jednak czy da się ten proces przeprowadzić bezkosztowo? Nie ma niestety tutaj jednej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od podpisanego dokumentu.
Kary umowne za odstąpienie od umowy deweloperskiej to częsta praktyka stosowana przed sprzedających. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jeżeli zatrzymują oni mieszkania dla konkretnych osób, a te wycofują się w ostatnim momencie, muszą oni bardzo szybko szukać kolejnego klienta. Kara umowna jest więc rekompensatą za stracony czas.
Oczywiście nie zawsze musi tak być. Zdarzają się firmy deweloperskie, które pozwalają rozwiązać umowę za porozumieniem stron bez żadnych kosztów. Wysokość kary umownej także jest zależna od indywidualnych ustaleń stron. Niestety nie istnieją żadne przepisy, które regulowałyby tę kwestię.
Pamiętaj jednak o istnieniu dokumentu, który chroni obie strony transakcji. Jest to Ustawa Deweloperska regulująca również m.in. kwestię odstąpienia od umowy. Według jej zapisów możesz zrobić to bez żadnych konsekwencji gdy:
Istotne jest, że w przypadku trzech pierwszych podpunktów czas na odstąpienie wynosi 30 dni. W przypadku kwestii przeniesienia prawa własności procedura jest trochę bardziej skomplikowana. W pierwszej kolejności musisz wyznaczyć deweloperowi 120 dni na przeniesienie praw. Jeśli się to nie wydarzy, możesz odstąpić od umowy.
Warto też wspomnieć, że większość deweloperów pozwala na bezkosztowe odstąpienie od umowy w przypadku osób, które nie otrzymały kredytu. Powinno być to wpisane w umowie, więc dobrze sprawdź, czy taki zapis się pojawił. Dlaczego sprzedający się na to zgadzają? Zależy im, żeby osoba, która kupuje mieszkanie, była wypłacalna.
Człowiek starający się o kredyt zazwyczaj nie dysponuje gotówką, więc deweloperzy doskonale wiedzą, że odmowa banku jest równa z problemami z płatnością.
Oczywiście deweloper również może odstąpić od umowy. Jest to prawo, które należy się obu stronom. Pamiętaj jednak, aby w umowie zawrzeć również kary umowne nakładane na niego w takiej sytuacji. Często niestety zdarza się tak, że ze względu na wzrost cen deweloperom opłaca się przy zakończeniu umowy zerwać ją, zapłacić karę i sprzedać lokal komuś innemu za znacznie wyższą kwotę.
Zadbaj więc, aby kara dla sprzedającego była naprawdę dotkliwa i rzeczywiście rekompensowała Ci ewentualne odstąpienie od umowy. Jest to bowiem swego rodzaju odszkodowanie za zmarnowany przez Ciebie czas, który po rezygnacji dewelopera będziesz musiał ponownie poświęcić na znalezienie nieruchomości.
Prawo do odstąpienia przysługuje mu w sytuacji, gdy nabywca nie spełni świadczenia pieniężnego w ustalonej wysokości lub terminie ustalonym w umowie. Oczywiście nie dzieje się to od razu. Najpierw musi zostać przesłane przez dewelopera wezwanie z potwierdzeniem doręczenia. Jeśli kwota nie wpłynie w ciągu 30 dni od doręczenia, deweloper ma prawo rozwiązać umowę. Dokument traci także ważność, gdy nabywca nie stawi się na odbiór mieszkania lub podpisanie aktu notarialnego przenoszącego prawo własności. Tutaj konieczne jest dwukrotne wezwanie z potwierdzeniem pisemnym. Pomiędzy jednym a drugim doręczeniem powinno minąć przynajmniej 60 dni.
Właśnie ze względu na te wszystkie okoliczności tak ważne jest, aby dokładnie przeanalizować umowę deweloperską. Jeśli obawiasz się, że nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, koniecznie zgłoś się do nas. Nasi specjaliści dokonają audytu i przygotują dla Ciebie raport, w którym znajdą się wszystkie kluczowe informacje. To inwestycja, która gwarantuje Ci spokojny sen, a jak wiadomo, przy zakupie mieszkania każdy bufor bezpieczeństwa się liczy!
2023-06-06 (zaktualizowano: 2023-06-06)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.