W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są różnice między umową deweloperską a umową kupna-sprzedaży mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Zasadnicza różnica pomiędzy umową deweloperską a umową sprzedaży leży w pochodzeniu mieszkania. Podpisanie umowy deweloperskiej znaczy, że mieszkanie jest sprzedawane przed firmę deweloperską na rynku pierwotnym.
Natomiast przy umowie sprzedaży jest to transakcja zwykle od osoby prywatnej na rynku wtórnym. W związku z powyższym strony umów są różne, tak samo jak ich poszczególne prawa i obowiązki. Mimo to część elementów typu cena, metraż czy opis rozkładu pomieszczeń są wspólne w obu typach umów. Co więcej, każda z tych umów wymaga wizyty w kancelarii notarialnej oraz formy aktu notarialnego.
Umowa deweloperska jest zawierana pomiędzy deweloperem i nabywcą w formie wspomnianego już aktu notarialnego. Treść umowy reguluje Ustawa deweloperska, która pochodzi z 2011 roku. Kluczowym obowiązkiem dewelopera jest budowa inwestycji w określonym terminie oraz przeniesienie własności na nabywcę. Natomiast nabywca zobowiązany jest do sumiennych płatności za nieruchomość. Ważnym elementem umowy deweloperskiej jest rachunek powierniczy, który służy do ochrony interesów nabywcy. Poza tym w umowie tej nie może zabraknąć opisu inwestycji, czyli wszelkich informacji - technicznych, prawnych i organizacyjnych. Z racji, że umowa ta podpisywana jest już na etapie budowy, to z punktu widzenia nabywcy, niezwykle istotne są terminy całego przedsięwzięcia oraz harmonogram spłaty odpowiadający zaawansowaniu prac.
Natomiast w przypadku umowy sprzedaży mamy do czynienia ze sprzedającym i kupującym. Całość umowy regulowana jest przez Kodeks Cywilny. Generalna rola sprzedawcy leży w zbyciu lokalu i przeniesieniu własności na kupującego.
Z kolei sprzedający musi go kupić, to jest zapłacić określoną cenę we wskazanym terminie. Co więcej, umowa skupia się na dokładnym opisie sprzedawanej nieruchomości, wskazuje jej metraż, adres, cenę, księgę wieczystą oraz rozkład pomieszczeń. Opisuje również warunki i termin wydania lokalu.
2022-04-26 (zaktualizowano: 2022-04-26)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.