W poniższym artykule wyjaśniamy, jak kupić mieszkanie krok po roku na rynku wtórnym i pierwotnym.
Potrzebujesz pomocy przy audycie nieruchomości?
Chęć posiadania mieszkania to pragnienie większości młodych ludzi, którzy są gotowi, by zacząć życie na własny rachunek. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie, jeśli potencjalny nabywca dopiero zaczyna poznawać, czym jest rynek nieruchomości.
Na rynku pierwotnym kluczową sprawą jest znalezienie dewelopera, ponieważ zazwyczaj to on wykonuje wszystkie prace związane z budową, a wcześniej załatwia wszystkie formalności. Rzetelny deweloper to podstawa sukcesu i satysfakcji. Z doświadczenia wiemy jednak, że obecnie deweloper buduje szybko, czego konsekwencją mogą być usterki stanu deweloperskiego.
Sugerujemy, by w trakcie odbioru technicznego, który kończy pracę dewelopera, sprawdzić wszystko, co zostało zrealizowane w mieszkaniu. Należy sprawdzić, czy stan faktyczny zgadza się z zapisem z umowy deweloperskiej. Jeśli okaże się, że ekipa dewelopera dopuściła się wadliwego wykończenia, należy to uwzględnić w protokole odbioru. Dzięki temu jest szansa, że deweloper naprawi to na własny koszt.
Finałem zakupu mieszkania deweloperskiego jest podpisanie drugiego aktu notarialnego (pierwszym jest umowa deweloperska, którą nabywca zawiera na początku). Jest to umowa przenosząca własność na nabywcę. Podpisuje się ją przed notariuszem. Jest to chwila, która kończy etap współpracy z deweloperem. Od tego momentu mieszkanie jest nabywcy.
Na rynku wtórnym kupno mieszkania jest znacznie bardziej skomplikowane. Najczęściej korzysta się z oferty, jaką zaprezentuje agent zajmujący się sprzedażą nieruchomości, ponieważ może on zaoferować mieszkanie, które nas interesuje z puli mieszkań, które są na sprzedaż.
Jeśli już decydujemy się na konkretne mieszkanie, trzeba je dokładnie sprawdzić, czyli zapoznać się z dokumentacją, księgą wieczystą, w której znajduje się historia lokalu, a także ze stanem technicznym, w którym może pomóc specjalista. Mieszkania na rynku wtórnym są trudniejsze do odbioru, ponieważ najczęściej wszystkie wady są skutecznie maskowane przez poprzedniego właściciela. Należy w takiej sytuacji zwrócić uwagę na konstrukcję budynku, ocieplenie, instalacje, zawilgocenia i wszystkie te kwestie, których remont nie wiąże się z powierzchownym wykończeniem i drobnymi zmianami. Jeśli mieszkanie jest satysfakcjonujące, warto spisać umowę przedwstępną, zabezpieczoną zaliczką lub zadatkiem, by móc ubiegać się o kredyt. Gdy nabywca uzyska kredyt, najczęściej umawia się na podpisanie umowy notarialnej, która jest umową sprzedaży.
Umowa rezerwacyjna pomimo tego, iż nie jest regulowana przez Kodeks Cywilny, to i tak stanowi umowę wiążącą, która zabezpiecza obie strony transakcji. Zawarcie umowy rezerwacyjnej na rynku wtórnym jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na kupnie konkretnej nieruchomości i nie chcemy, aby sprzedający oferował ją komuś innemu. Zawierając umowę rezerwacyjną, możemy wymagać od drugiej strony odszkodowania w razie niewywiązania się z postanowień umownych. Często podczas rezerwacji mieszkania, kupujący uiszcza opłatę rezerwacyjną, która zostaje na koncie sprzedającego, jeżeli zainteresowany kupnem, zrezygnuje z nieruchomości.
2022-05-11 (zaktualizowano: 2022-05-11)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz pomocy przy audycie nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.