Odbiór techniczny budynku to jeden z najważniejszych momentów podczas zakupu domu z rynku pierwotnego. Podczas odbioru technicznego sprawdza się, w jakim stanie są poszczególne elementy budynku. Dobrze przeprowadzony odbiór techniczny budynku, zmniejsza ryzyko, że po kilku latach w naszym domu pojawią się kosztowne w naprawie usterki. Warto więc dobrze się do niego przygotować, aby nie przeoczyć zaniedbań dewelopera. Sprawdź, jak uniknąć pięciu najczęstszych błędów, podczas samodzielnego odbioru budynku od dewelopera.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineUmowa deweloperska to dokument, który zobowiązuje kupującego (w tym przypadku nas) do zapłaty określonej sumy na poczet przyszłej budowy. Natomiast deweloper, zobowiązuje się w niej do budowy domu, a następnie przeniesienia jego własności na nas. To w umowie oraz w standardzie deweloperskim (załączniku do umowy) deweloper wskazuje, jak będzie wyglądać nasz dom w momencie podpisania umowy przyrzeczonej.
Dlatego przed odbiorem technicznym budynku powinniśmy przypomnieć sobie i szczegółowo przeanalizować wszystkie jej zapisy. Czyli, do czego zobowiązał się deweloper i czego powinniśmy od niego wymagać? Jakich materiałów miał użyć? W jakim standardzie miało być wykończone mieszkanie? Czy były wprowadzone zmiany lokatorskie? Bez tej podstawy, nie będzie możliwe wykazanie deweloperowi rozbieżności.
Aby budynek mógł spełniać należycie swoją funkcję, na budowie nic nie może być przypadkowe. Każdy element powinien być zgodny z przepisami i normami budowlanymi. A gdy nie jest możliwe ich określenie — zgodnie ze sztuką budowlaną. Dlatego przed odbiorem technicznym budynku, powinniśmy zapoznać się, z obowiązującymi normami.
Ich nieznajomość może spowodować, że przedstawiciel dewelopera będzie próbował wmówić nam, że wszystko jest w porządku. A znalezione fuszerki są dopuszczalne przez przepisy. Co więcej, jeżeli nie jesteśmy świadomi sposobu, w jaki powinny być odbierane poszczególne elementy, (na przykład okna powinny być odbierane w świetle dziennym, w odległości 2 m), to nasze uwagi zostaną zakwestionowane przez dewelopera, co wpłynie na naszą pewność siebie. I może spowodować, że „przepuścimy” inną ważną usterkę.
Tynki, wylewki, stolarka okienna — elementów, które powinniśmy sprawdzić podczas odbioru technicznego budynku, jest bardzo dużo. Ta lista wydłuża się jeszcze bardziej, jeżeli wprowadziliśmy do projektu tzw. zmiany lokatorskie. Dlatego przed przystąpieniem do odbioru deweloperskiego powinniśmy na spokojnie, w domu przygotować sobie listę kontrolną i wypisać wszystkie rzeczy, które powinniśmy sprawdzić. I zgodnie z wykazaną w niej kolejnością odbierać dom.
Brak listy może spowodować, że w stresie lub pośpiechu (przedstawiciel dewelopera może nas ponaglać) przeoczymy niektóre elementy. A nasz odbiór będzie chaotyczny. Zatem narażamy się na ryzyko, że w przyszłości w budynku wyjdą usterki, które będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.
Wiele osób na odbiór techniczny budynku wybiera się ze szwagrem, wujkiem lub kolegą. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy mieć „świadka” znalezionych usterek i potrzebujemy wsparcia.
Natomiast, jeżeli oczekujemy od towarzysza, aby za nas lub razem z nami dokonywał odbioru, to powinniśmy to ustalić przed odbiorem technicznym budynku. Niedomówienia mogą spowodować, że część elementów nie zostanie sprawdzona, bo będziemy spodziewać się, że sprawdzi je nasz towarzysz i odwrotnie.
Co więcej, jeżeli osoba, z którą dokonujemy odbioru, nie ma wiedzy na temat procesu budowlanego i norm budowlanych, to również jego uwagi będą kwestionowane przez dewelopera.
Każda znaleziona podczas odbioru technicznego budynku usterka powinna zostać wpisana do protokołu odbioru deweloperskiego. Jednak dla własnej wiedzy i możliwości kontroli, dewelopera, my również powinniśmy szczegółowo udokumentować wszystkie wady i usterki.
Odspojenia tynków, rysy lub plamy powinniśmy dokładnie zmierzyć i opisać. Możemy je także udokumentować fotograficznie z kilku stron. Im szczegółowiej, tym lepiej. Bez tego, po kilku tygodniach będzie trudne ocenienie, czy deweloper rzeczywiście usunął wszystkie wady, czy część z nich pominął, licząc, na naszą nieuwagę.
Przeprowadzenie przez nas samodzielnie odbioru techniczny budynku jest jak najbardziej możliwe. Powinniśmy jednak odpowiednio się do niego przygotować. Zwłaszcza jeżeli nasza dotychczasowa wiedza na temat procesu budowlanego była znikoma i nie posiadamy żadnego sprzętu pomiarowego. Nic podczas odbioru deweloperskiego nie powinno być kwestią przypadku.
2023-07-19 (zaktualizowano: 2023-07-19)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.