W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest inwentaryzacja powykonawcza.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórMetraż lokalu jest jednym z najważniejszych parametrów, którymi kierują się potencjalni kupujący przy wyborze mieszkania. Warto jednak pamiętać o tym, że metraż projektowy zazwyczaj nieco różni się od tego ostatecznego. Kiedy dokonywany jest pomiar gotowego lokalu i na jakie zapisy w umowie deweloperskiej, dotyczące metrażu lokalu, należy zwrócić szczególną uwagę?
Tym, co może zaskoczyć nabywcę mieszkania najczęściej podczas jego odbioru, jest różnica w powierzchni użytkowej mieszkania względem metrażu wskazanego w umowie deweloperskiej. Jest ona rezultatem pomiarów, przeprowadzanych przez uprawnionego do tego geodetę w ramach inwentaryzacji powykonawczej budynku. Jej wykonanie jest warunkiem otrzymania przez dewelopera decyzji o pozwoleniu na użytkowanie dla inwestycji, która z kolei poprzedza odbiory techniczne mieszkań, zrealizowanych w ramach danego przedsięwzięcia deweloperskiego. Przyjmuje się, że pomiary, wykonane przez geodetę, są poprawne, dlatego też samodzielne sprawdzanie metrażu podczas odbioru, co często rozważają kupujący, nie jest zasadne.
Zgodnie z ustawą deweloperską deweloper jest zobowiązany do wskazania w umowie deweloperskiej normy, według której obliczana będzie powierzchnia użytkowa mieszkania. Najkorzystniejszą z punktu widzenia nabywcy normą jest norma PN-ISO 9836:1997. Wynika to z faktu, iż w przypadku dokonywania pomiaru zgodnie z nią do powierzchni użytkowej lokalu, mierzonej w wykończonych pomieszczeniach na poziomie podłogi, nie powinno się wliczać powierzchni pod ściankami, których demontaż wymaga pewnego nakładu pracy. Warto zaznaczyć, że jest to zapis różnie interpretowany przez deweloperów i zdarza się, że pomimo zastosowania tej właśnie normy, do metrażu mieszkania wliczana jest powierzchnia pod ściankami działowymi, które bywają błędnie uznawane za konstrukcje łatwe do demontażu. Korzystając z pomocy inżynierów z firmy Odbiory mieszkań w zakresie odbioru technicznego mieszkania, możemy liczyć na sprawdzenie poprawności przeprowadzonego pomiaru względem zastosowanej normy, a także weryfikację metrażu na podstawie rzutu powykonawczego lokalu.
Jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej warto bardzo dokładnie ją sprawdzić, również w kontekście zapisów dotyczących właśnie niezgodności w metrażu, a więc różnicy pomiędzy metrażem projektowym a ostatecznym. Najczęściej w umowie znajdziemy postanowienie dotyczące dopuszczalnej różnicy w metrażu (zazwyczaj 2% powierzchni), po której przekroczeniu nabywca zyskuje prawo do odstąpienia od umowy. W pozostałych przypadkach deweloper może zobowiązać kupującego do dopłaty, jeżeli metraż okaże się większy od tego z umowy deweloperskiej, jednocześnie nie biorąc na siebie zwrotu nadpłaconych środków w sytuacji, gdy powierzchnia mieszkania będzie mniejsza od projektowej. W przypadku gdyby zapisy okazały się dla nas niekorzystne, dobrze jest renegocjować je z deweloperem jeszcze przed podpisaniem umowy.
2022-03-13 (zaktualizowano: 2022-03-13)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.