W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie istnieją dopuszczalne odchyłki dotyczące wysokości pomieszczenia.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórCzy wiesz, że minimalna wysokość mieszkania jest ustanowiona prawnie? Jeśli deweloper nie wywiąże się z zapisów, które określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 i póź. zm.), możesz dochodzić swoich praw.
Zgodnie z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 i póź. zm.) art. 71.1, minimalna wysokość, jaką mogą mieć pomieszczania mieszkalne, to 2,5 m. W przypadku pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, czyli po prostu łazienek, wysokość musi być identyczna. Pomieszczenia techniczne i komunikacyjne natomiast, mogą mieć minimalną wysokość 2,2 m. W przypadku poddaszy i antresol sprawa ma się nieco inaczej.
W budynkach wielorodzinnych wysokość liczona jest jako średnia pomiędzy najniższą, a najwyższą wysokością. Warto jednak pamiętać, że w obliczeniach tych nie uwzględnia się pomieszczeń poniżej 1,9 m. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, średnia wysokość pomieszczeń na poddaszu i antresoli nie może być niższa niż 2,2m.
Oczywiście nie wszystko zawsze idzie zgodnie z planem. Czasami pojawiają się odchyłki wysokości powierzchni, które są dopuszczalne. Kiedy musisz się z nimi pogodzić, a kiedy możesz zobowiązać dewelopera do ich usunięcia?
Według prawa dopuszczalna jest:
Pamiętaj jednak, że minimalna wysokość lokali mieszkalnych nie oznacza, że jest to jedyna możliwość. Wręcz przeciwnie. Zwykle deweloperzy stawiający budynki jednorodzinne decydują się na wysokość pomieszczeń od 2,6-3 m, ponieważ są one bardziej funkcjonalne. Podobnie jest w przypadku mieszkań w domach wielorodzinnych. Rzadko spotkać można niższe niż 2,6 m.
Obawiasz się, że samodzielnie nie poradzisz sobie z oceną odchyłek wysokości? Zadzwoń do nas, a nasi specjaliści przeprowadzą profesjonalny audyt!
2022-05-29 (zaktualizowano: 2022-05-29)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Zamów przegląd nieruchomościWiększość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Zamów sprawdzenie ekipyWykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.
Zamów badanie termowizyjne